UCHWAŁA NR XL/324/06

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Anna Szydłowska
UCHWAŁA NR XL/324/06 RADY POWIATU SOKÓLSKIEGO
z dnia 30 czerwca 2006 r.
w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności Powiatu Sokólskiego oraz jego jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja Podatkowa udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazania organów i osób do tego uprawnionych UCHWAŁA NR XL/324/06

UCHWAŁA NR XL/324/06
RADY POWIATU SOKÓLSKIEGO

z dnia 30 czerwca 2006 r.

w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności Powiatu Sokólskiego oraz jego jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja Podatkowa udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazania organów i osób do tego uprawnionych

Na podstawie art. 43 ust 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104, Nr 169, poz. 1420 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319) w związku z art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1688, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 162, poz. 1568, i z 2004 r. Nr 102, poz. 1055) uchwala się, co następuje:

§ 1.

Określa się szczegółowe zasady umarzania, odraczania terminu spłaty, rozkładania na raty wierzytelności Powiatu Sokólskiego oraz jego jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa zwanych dalej „wierzytelnościami” wobec osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej zwanych dalej „dłużnikami’.

§ 2.

1.      Wierzytelność może być umorzona w całości lub w części, jeżeli:

1)      nie ściągnięto jej w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego, upadłościowego lub egzekucyjnego,

2)      nie można ustalić dłużnika, bądź jego pobytu lub dłużnik zmarł nie pozostawiając spadkobierców,

3)      ściągnięcie jej zagraża ważnym interesom dłużnika, a w szczególności jego egzystencji,

4)      zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzystencji tej wierzytelności lub postępowanie okaże się nieskuteczne.

2.      W przypadku określonym w ust. 1 pkt 3 umorzenie wierzytelności następuje na wniosek dłużnika, w pozostałych przypadkach z urzędu.

§ 3.

1.      W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne wobec Powiatu Sokólskiego oraz jego jednostek organizacyjnych, na wniosek dłużnika, termin spłaty wierzytelności może zostać odroczony bądź jej spłata może zostać rozłożona na raty.

2.      Okres odroczenia terminu płatności oraz okres spłaty należności rozłożonej na raty nie może być dłuższy niż 12 miesięcy.

3.      Od należności pieniężnej, której termin płatności odroczono lub spłatę rozłożono na raty nie nalicza się odsetek za czas od wydania decyzji lub zawarcia umowy do upływu terminu zapłaty.

4.      Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości ustalonych rat, pozostała do zapłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami za zwłokę, w tym również z odsetkami, o których mowa w ust. 3.

§ 4.

1.      Upoważnionym do umarzania należności pieniężnych, odraczania spłaty lub rozłożenia płatności na raty jest:

1)      kierownik jednostki organizacyjnej Powiatu w zakresie prowadzonego przez jednostkę rachunku dochodów własnych lub gospodarstwa pomocniczego - jeżeli wartość wierzytelności nie przekracza czterokrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego przez Radę Ministrów,

2)      Zarząd Powiatu – jeżeli wartość wierzytelności nie przekracza dziesięciokrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego przez Radę Ministrów,

3)      Rada Powiatu - w pozostałych przypadkach.

2.      Organy wymienione w ust. 1 upoważnia się również do umarzania odsetek oraz innych należności ubocznych.

§ 5.

Umorzenie należności pieniężnej, odroczenie terminu spłaty, bądź rozłożenie spłaty na raty następuje w drodze decyzji kierownika jednostki organizacyjnej powiatu, uchwały Zarządu Powiatu lub uchwały Rady Powiatu.

§ 6.

1.      Umorzenie należności pieniężnej, odroczenie spłaty lub rozłożenie należności na raty może nastąpić wyłącznie na pisemny wniosek dłużnika zawierający uzasadnienie, do którego załącza dowody potwierdzające treść wniosku w zakresie istotnych przesłanek do podjęcia decyzji lub uchwały.

2.      Umorzenie należności pieniężnej, odroczenie spłaty, bądź rozłożenie należności na raty, o których mowa w ust. 1 ma zastosowanie odpowiednio w przypadku, kiedy organ podejmuje stosowne działania z urzędu, z tym, że organ obowiązany jest udokumentować przesłanki zastosowania odpowiedniej ulgi.

§ 7.

1.      Umorzenie należności pieniężnej, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą odnośnie wszystkich zobowiązanych. Przepis ten obowiązuje odpowiednio przy odraczaniu lub rozkładaniu należności na raty.

2.      Umorzenie należności głównej pociąga za sobą umorzenie należności ubocznych. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, w odpowiednim stosunku podlegają umorzeniu należności uboczne.

§ 8.

Organ uprawniony do umorzenia należności pieniężnych, odroczenia terminu spłaty lub rozłożenia należności na raty może zmienić swoją decyzję lub uchwalić uchwałę, jeżeli wyjdzie na jaw, że dowody, na podstawie których należności umorzono, odroczono lub rozłożono na raty okazały się fałszywe, bądź że decyzja została wydana lub uchwała została podjęta w wyniku przestępstwa, albo że dłużnik wprowadził ten organ w błąd co do okoliczności, które stanowiły podstawę decyzji lub uchwały.

§ 9.

Kierownicy jednostek organizacyjnych składają Zarządowi Powiatu informację dotyczącą zakresu umorzonych, odroczonych lub rozłożonych na raty należności pieniężnych według stanu na dzień 30 czerwca i 31 grudnia każdego roku kalendarzowego, w terminie odpowiednio do 31 lipca i 31 stycznia.

§ 10.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

 

 

Przewodniczący Rady

Jan Kułak