Protokół z XXIV sesji Rady Powiatu

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Janina Wojciechowska
PROTOKÓŁ NR XXIV/04 obrad XXIV sesji Rady Powiatu Sokólskiego w dniu 22 grudnia 2004 r. W Sokółce i pkt 15 dotyczącego nieodpłatnego przekazania gminie Dąbrowa Białostocka gruntów położonych w Różanymstoku z powodu zmiany przepisów w ustawie o gospodarce nieruchomościami i poprosił o przegłosowanie wycofania z porządku obrad tych punk

PROTOKÓŁ  NR  XXIV/04

obrad XXIV sesji  Rady  Powiatu  Sokólskiego

w dniu  22  grudnia 2004 r.

 

Sesję rozpoczęto o godz. 12-tej. Sesja odbyła się w sali konferencyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Sokółce ul. Marszałka J. Piłsudskiego 8.

 

Obrady XXIV sesji Rady Powiatu otworzył i poprowadził Przewodniczący  Rady Powiatu Jan Kułak. Obrady sesji protokółowała Janina Wojciechowska inspektor w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Na podstawie listy obecności  radnych  Przewodniczący obrad stwierdził,  że  w chwili otwarcia obrad sesji w sesji uczestniczy  16 radnych, co stanowi większość  składu  Rady. Rada Powiatu może obradować i podejmować ważne uchwały.

 

Lista  obecności radnych  w załączeniu – załącznik nr 1

Lista obecności zaproszonych  gości  w załączeniu – załącznik nr 2

 

Przewodniczący Rady powitał wszystkich radnych  i  zaproszonych gości.

 

W obradach sesji uczestniczyły również Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Cecylia Waszkiewicz i Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska.

 

Nieobecni radni -  Wincenty Krahel.

 

 

Pkt  2

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak stwierdził, że wszyscy radni otrzymali porządek obrad dzisiejszej sesji. Zapytał, czy są wnioski o zmianę przedstawionego porządku obrad.

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot zgłosił wniosek o zmianę porządku obrad poprzez wprowadzenie do porządku obrad  punktu o treści: „Przyjęcie Stanowiska Rady Powiatu Sokólskiego w sprawie  kontraktowania świadczeń zdrowotnych na terenie Powiatu Sokólskiego przez Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na 2005 r.”  Zaproponował, aby  tę zmianę wprowadzić po pkt 9 jako pkt 10, a pozostałe punkty porządku obrad otrzymałyby dalszą kolejną numerację.

 

Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie wniosku Komisji w sprawie zmiany porządku obrad sesji.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów  za było 16. Wniosek Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego w sprawie zmiany porządku obrad sesji został przyjęty jednogłośnie.

 

Wniosek w załączeniu –  zał. nr 3

 

Po przegłosowaniu wprowadzenia zmiany porządek obrad XXIV sesji jest następujący:

 

Porządek obrad  XXIV  sesji jest następujący:

 

1.      Otwarcie sesji.

2.      Przyjęcie porządku obrad.

3.      Przyjęcie protokółu z poprzedniej XXIII sesji Rady Powiatu. 

4.      Sprawozdanie z prac Zarządu między sesjami.

5.      Interpelacje i zapytania radnych.

6.      Rozpatrzenie informacji Powiatowego Komendanta Społecznej Straży Rybackiej o działalności Społecznej Straży Rybackiej.

7.      Rozpatrzenie informacji o inwestycjach drogowych w powiecie w roku 2004 r.

8.      Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce.

9.      Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej  w Sokółce darowizny sprzętu medycznego.

10. Przyjęcie Stanowiska Rady Powiatu w sprawie kontraktowania świadczeń zdrowotnych na terenie Powiatu Sokólskiego przez Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na 2005 r.

11. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku 2004, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

12. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2004.

13. Uchwalenie budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2005.

14. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia środków specjalnych w Zespole Szkół w Suchowoli.

15. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

16. Wnioski i oświadczenia radnych.

17. Złożenie życzeń świątecznych i noworocznych.

 

 

Pkt 3

 

Przewodniczący obrad poprosił o przyjęcie Protokółu z poprzedniej XXIII sesji Rady Powiatu z dnia  26 listopada 2004 r., który był wyłożony do publicznego wglądu  na 7 dni przed dzisiejszą sesją.

 

Uwag do treści protokółu nie wniesiono. Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie  jego przyjęcia.

 

W głosowaniu  jawnym udział wzięło 16  radnych. Głosów za było 16.  Protokół  z poprzedniej sesji został przyjęty jednogłośnie.

 

 

Pkt 4

 

Sprawozdanie  z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami złożył Starosta Franciszek Budrowski,  który poinformował, że  w tym czasie odbyły się cztery posiedzenia  Zarządu   w dniach:  29 listopada, 10, 13  i 21 grudnia   2004 r.

 

Sprawozdanie w załączeniu  -  zał. nr 4

 

Przybyli radni Kazimierz Mieczysław Baszko i Zbigniew Tochwin.

 

 

Pkt 5

 

Interpelacji i zapytań radnych nie zgłoszono.

 

 

Pkt 6

 

Informację Powiatowego Komendanta Społecznej Straży Rybackiej  o działalności Społecznej Straży Rybackiej w Powiecie, z upoważnienia Komendanta, przedstawił  Tadeusz Tumiel Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym w Sokółce.

 

Informacja w załączeniu – zał. nr 5

 

 

Przewodniczący Komisji Transportu, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Eugeniusz Nalewajko poinformował, że Komisja zapoznała się z  informacją Komendanta Powiatowego Straży Rybackiej Jerzego Cydzika i zwraca się z prośbą do Zarządu Powiatu o finansowe wsparcie Społecznej Straży Rybackiej, oczywiście w ramach możliwości finansowych, na zaspokojenie potrzeb administracyjnych, tj. pokrycie opłat za wysyłanie korespondencji i  opłacenie rachunków telefonicznych.

 

Ustosunkowując się do powyższej wypowiedzi Starosta Franciszek Budrowski powiedział, że dotychczas nie było takiej prośby, ale jeśli będzie w tej sprawie wniosek, to pewna kwota będzie mogła być przyznana z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska, oczywiście jeśli będzie to zgodne z prawem.

 

 

Pkt 8

 

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sokółce Grzegorz Artur Pul przedstawił informację o inwestycjach drogowych w powiecie w 2004 r. Powiedział, że w
2004 r. zmodernizowano 22,92 km dróg powiatowych. Na  2004 r. planowano wartość inwestycji  na łączną kwotę 8 377 153,33 zł. Poniesiono nakłady finansowe na realizację tych inwestycji w kwocie 6 455 473,33 zł ( inwestycja dotycząca usprawnienia komunikacji na drodze powiatowej nr 03204 Kamienna Nowa-Dąbrowa Białostocka nie została jeszcze do końca rozliczona). Następnie poinformował, że jest to najlepszy wynik osiągnięty przez Powiatowy Zarząd Dróg w Sokółce od 1999 r.  i wśród sąsiednich powiatów. Stwierdził, że jest nadzieja, że bardzo dobre tempo realizacji inwestycji drogowych zostanie zachowane w 2005r.,  pod warunkiem, że  zostaną pozytywnie załatwione wnioski o środki z  funduszy unijnych.  Poinformował, że wszystkie inwestycje drogowe w 2004 r. były realizowano ze środków powiatu z  udziałem dotacji ze środków SAPARD, PHARE i gmin. Stwierdził, że pozyskanie dotacji unijnych jest bardzo trudne i nigdy nie ma pewności,  że  wniosek zostanie pozytywnie załatwiony.

 

Informacja w załączeniu – zał. nr 6

 

Starosta Franciszek Budrowski zapytał, jak to jest możliwe, że powiat suwalski zmodernizował 70 km dróg powiatowych za 7 mln zł?

 

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Grzegorz Artur Pul odpowiedział, że realizacja inwestycji według norm technologicznych nie daje możliwości zmodernizowania takiej ilości dróg. Natomiast, jeśli kładzie się tylko tzw. „dywaniki”, których trwałość przewiduje się na 3 lata,  jest to możliwe ale nie ma takiej normy w inwestycjach drogowych.

 

Przewodniczący Komisji Transportu, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Eugeniusz Nalewajko powiedział, że Komisja zapoznała się z informacją Dyrektora PZD i potwierdza sukces  dyrektora i pracowników PZD w Sokółce. Stwierdził, że Komisja jest jednak zaniepokojona wykonaniem planu modernizacji i budowy dróg w roku przyszłym, z powodu zbyt długiego oczekiwania na środki unijne.

 

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Grzegorz Artur Pul odpowiedział, że rok 2005 jest rokiem składania wniosków, ale  można przecież budować za własne środki. Poinformował, że jednak warto poczekać na środki unijne, chociaż procedury trwają około 9 miesięcy. Wyjaśnił, że w pierwszym roku składania wniosków do SAPARD procedury były o wiele prostsze i wnioski były załatwiane znacznie szybciej. Obecnie wszystkie wnioski są analizowane bardziej wnikliwie i proces składania wniosków jest bardziej złożony (np. tłumaczenie na język angielski). Powiedział, że np. jeśli jest ogłoszony termin naboru wniosków na styczeń, to realizacja inwestycji drogowej  będzie  jeszcze możliwa w danym roku. Stwierdził, że nic na to nie można poradzić, ponieważ są takie uwarunkowania i  musimy się wpisać w istniejący stan. Nadmienił, że jeśli pozytywnie zastaną rozpatrzone wnioski, które zamierzamy złożyć, to w  roku 2007 będzie mogło być zrealizowanych 110 km dróg powiatowych.

 

Starosta Franciszek Budrowski wyjaśnił, że chodzi tu m.in. budowę i modernizację trzyech priorytetowych połączeń komunikacyjnych  takich jak: I – Kuźnica – Bobrowniki, II – Kuźnica - Nowy Dwór, III – Janów – Korycin
(40 km), które realizują wójtowie tych gmin przy współfinansowaniu Marszałka Województwa (droga wojewódzka),  my również do tego się dołączamy przy realizacji dróg dojazdowych.

 

 

Pkt 8

 

Kierownik  Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich Lila Anna Micun przedstawiła projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce. Powiedziała, że istotą zmian jest wprowadzenie przez Radę Społeczną SP ZOZ w Sokółce rozszerzenia dotychczasowego katalogu zadań o działania z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Świadczenia te udzielane będą przez utworzoną w tym celu poradnię lekarską poz. Pozostałe zmiany dotyczą wykreślenia z treści statutu zapisów dotyczących godzin, w których czynne są ambulatoria ogólne, pediatryczne, chirurgiczne dla dzieci i dla dorosłych oraz urazowo-ortopedyczne dla dorosłych i dla dzieci.

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot  poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXIV/158/04  w załączeniu  -  zał. nr 7

 

 

Pkt 9

 

Kierownik  Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich Lila Anna Micun przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie przez Samodzielny Publiczny Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce darowizny sprzętu medycznego. Powiedziała, że przyjęcie darowizny sprzętu medycznego w postaci monitora nieinwazyjnego typu C pochodzącego od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostało pozytywnie zaopiniowane przez Radę Społeczną SP ZOZ w Sokółce. Sprzęt zostanie przeznaczony na wyposażenie oddziału pediatrycznego szpitala.

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot i Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie przez Samodzielny Publiczny Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce darowizny sprzętu medycznego i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXIV/159/04  w załączeniu  -  zał. nr 8

 

 

Pkt 10

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot przedstawił  wniosek Komisji przyjęty na posiedzeniu w dniu 17 grudnia 2004 r. Powiedział, że wniosek powstał na skutek warunkowego zakontraktowania  świadczeń oddziału położniczo-ginekologicznego na I kwartał 2005 r. Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Białostockiej.

 

Wniosek Komisji w załączeniu – zał. nr 9

 

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz Przewodnicząca Rady Społecznej SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej odnosząc się do pkt 2 wniosku Komisji wyjaśniła, że nie chodzi o to, że NFZ nie może tak formułować warunków kontraktowania usług, lecz o dążenie NFZ do wygaszenia funkcjonowania tego oddziału szpitala. Powiedziała, że jeśli dojdzie do likwidacji tego oddziału, to pracownikom trzeba będzie wypłacić odprawy w kwocie ok. 220 tys. zł. Poinformowała, że Rada Społeczna SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej  zajęła się tą sprawą i o fakcie istotnego ograniczenia usług w szpitalu powiadomiła organ założycielski i Komisję Zdrowia. Wniosek w tej sprawie został złożony na ręce Przewodniczącego Komisji.

 

Przewodniczący Komisji Krzysztof Szczebiot poinformował, że jeśli Rada Powiatu przyjmie wniosek Komisji stałby się on wnioskiem Rady Powiatu.

 

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz powiedziała, ze  Rada Społeczna już zwróciła się do Dyrekcji SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej o podjęcie stosownych działań w tej sprawie, a wniosek Rady Powiatu byłby dodatkowym argumentem.

 

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Białostockiej Helena Hawrylik poinformowała, że usługi na oddziale ginekologiczno-położniczym na I kwartał 2005 r. zostały zakontraktowane warunkowo  Stwierdziła, że jeśli w tym czasie nie zostanie zatrudniony na tym oddziale jeszcze jeden lekarz ginekolog,  co jest bardzo trudnym warunkiem do spełnienie – brak chętnych, gdyż lekarz nie może pracować np. w spółce lub w innym szpitalu, to nie będzie możliwości utrzymania tego oddziału, gdyż nie będzie kontraktu z NFZ. Sytuacja kadrowa na tym oddziale zawsze była taka sama, tj. było  30% wykorzystanie łóżek szpitalnych, nie było potrzeby zatrudniania dodatkowego lekarza, wydatki  były w kwocie 450 tys. zł. Następnie poinformowała, że  złożono odwołanie od  decyzji NFZ, ale jeśli nie spełnimy warunków, to odpowiedź NFZ będzie również negatywna, gdyż są takie standardy kontraktowania usług. Przykrym jest fakt, że nikt nie pytał, czy jest zgoda środowiska na tego rodzaju likwidację  i wcześniej nie ustalono  terminu na tego rodzaju przekształcenia. Stwierdziła, że zadaniem funduszu jest jedynie zabezpieczenie  na odpowiednim poziomie świadczeń medycznych, a nie utrzymanie szpitala. Następnie poinformowała, że nie da się przeprowadzić restrukturyzacji w szpitalu bez środków finansowych i dlatego muszą być ofiary takich działań. Wprowadzenie innych usług medycznych w szpitalu również nie daje  gwarancji ich zakontraktowania i utrzymania przez NFZ.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak powiedział, że takie działania Funduszu odbywają się wobec zoz i samorządu,  którzy ustawowo odpowiadają za  ochronę zdrowia w powiecie. Za tego rodzaju likwidacjami kryją się przecież pieniądze, którymi dysponuje NFZ, który oszczędza  na pacjentach. Ilość środków w dyspozycji oddziałów NFZ jest różna w oddziałach i dlatego, np. w województwie podlaskim wartość punktu za tą samą usługę medyczną wyceniono na 10 zł za 1 pkt, w innych oddziałach NFZ 15 zł, 20 zł  i więcej. Stąd wniosek, że nie liczy się pacjent, tylko pieniądze.

 

Członek Zarządu i Przewodniczący Rady Społecznej SP ZOZ w Sokółce Zbigniew Tochwin zapytał, czy decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia skłania dyrekcję szpitala do przemyśleń co dalej ze szpitalem w Dąbrowie Białostockiej? Powiedział, że  dalsze funkcjonowanie w obecnych strukturach doprowadzi do samolikwidacji nierentownych oddziałów szpitala, a potem do jego likwidacji. Wszyscy wiemy, że w Polsce nakłady na pacjenta można porównać do Korei, ale nie można poprzestać na obrażaniu się na NFZ, tylko spojrzeć na całość ochrony zdrowia w powiecie i zastanowić się nad funkcjonowaniem pokrywających się oddziałów w szpitalach w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej, gdyż w dalszym ciągu będzie ograniczanie wydatków na nierentowne oddziały szpitala. Powiedział, że w przyszłości znaczną część kontraktów uzyska szpital w Sokółce, a nie w Dąbrowie Białostockiej. Poinformował, ze  Rada Społeczna SP ZOZ w Sokółce już wcześniej złożyła propozycję współpracy SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej,  lecz dotychczas żadnej merytorycznej decyzji w tej sprawie nie otrzymała. Stwierdził, że jak dotychczas wszystkie sprawy załatwiane były  emocjonalnie, a nie było działań merytorycznych,  zmierzających w kierunku restrukturyzacji szpitala.

 

Dyrektor SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej  Helena Hawrylik ustosunkowując się do powyższej wypowiedzi odpowiedziała, że jest zaskoczona takim stwierdzeniem. Powiedziała, że to nie SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej tworzy taką politykę kontraktowania usług. Rozmowy prowadzone z załogą szpitala były i są poważne  i merytoryczne, podejmujemy wiele prób rozwiązania problemów, ale nasze pomysły mogą „nie wypalić”, ponieważ nie wiadomo jak przyjmie to NFZ. Poinformowała, że jest gotowa do spotkania się i rozmów z dyrekcją szpitala w Sokółce i do wypracowania  nowych form działania, ale nie zgadza się na „wystawianie do odstrzału” szpitala w Dąbrowie Białostockiej.

 

Starosta Sokolski Franciszek Budrowski stwierdził, że podczas przekształcenia się oddziału szpitala w Krynkach obeszło się bez odpraw, ponieważ wszyscy pracownicy zostali zatrudnieni w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym. Następnie zapytał, czy SP ZOZ w Dąbrowie jest przygotowany, aby w ciągu 3 miesięcy przekształcić oddział ginekologiczno-położniczy, zakontraktować usługi  i nie zwalniać pracowników?

 

Dyrektor SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej Helena Hawrylik odpowiedziała, że w takim czasie nie da się przekształcić oddziału ze względów technicznych i  przeprowadzić procedur prawnych (np. zmiana statutu, wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, itp.). Brak też jest gwarancji zakontraktowania nowych usług. Stwierdziała, że nie uda się uniknąć wypłacenia odpraw położnym, gdyż w przypadku położnych występuje ścisła specjalizacja i nie będzie możliwości pozostawienia ich w zatrudnieniu na innych oddziałach szpitala.

 

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko poinformował, że Komisja Oświaty, Kultury i Sportu już w  czerwcu br. zgłosiła wniosek w sprawie restrukturyzacji szpitala w Dąbrowie Białostockiej. Był to sygnał w jakim należy iść kierunku (chodziło o przekształcenie niedochodowego oddziału ginekologiczno-położniczego w oddział rehabilitacyjny i przeniesienie oddziałów ginekologiczno-położniczego i chirurgicznego do szpitala w Sokółce ). Zapytał, jak dzisiaj jest ta propozycja postrzegana przez dyrekcję SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej?

 

Dyrektor SP ZOZ w Dabrowie Białostockiej Helena Hawrylik odpowiedziała, że jeżeli zamknie dwa oddziały szpitala, to ma około 50 osób do zwolnienia, a co za tym idzie do wypłacenia odpraw i zaległych poborów z tytułu ustawy „203”. Skąd wziąć na to pieniądze? Bez pieniędzy nie da się tego zrobić. Poinformowała, że 28 grudnia br o godzinie 12-tej w SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Oddziału NFZ w sprawie kontraktu na usługi medyczne, na które zaprasza.

 

Radny Jarosław Budnik  zauważył, że  na  sesji pojawia się podział na szpitale lepsze i gorsze, ponieważ mówi się tylko o reorganizacji szpitala w Dąbrowie Białostockiej. Stwierdził, że jak widać, podział został już zaakceptowany. Ważny jest tylko szpital w Sokółce i dlatego duże środki z budżetu Powiatu były już wcześniej skierowane do szpitala w Sokółce, natomiast szpital w Dąbrowie Białostockiej musiał się zadowolić jedynie „okruchami”. Stwierdził, że rozumując w ten sposób dzieli się również pacjentów na lepszych i gorszych. Dodał, że rozumie, że z punktu widzenia  funkcjonowania powiatu ważniejszy jest szpital sokolski. Mieszkaniec Sokółki, który ma na  miejscu wszystkie usługi medyczne, może również łatwo rozmawiać o szpitalu w Dąbrowie Białostockiej, bo ma odległość do szpitala 10-20 minut drogi, natomiast mieszkaniec Dąbrowy potrzebuje na to 40 minut. Zaapelował o wzięcie pod uwagę jego głosu przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji, tak aby nie skrzywdzić pacjentów z Dąbrowy Białostockiej, pamiętając, że działamy na rzecz całego powiatu.

 

Starosta Franciszek Budrowski powiedział, że w ciągu 6 lat funkcjonowania samorządu powiatowego przeprowadzono restrukturyzację nie tylko szpitala w Dąbrowie Białostockiej, ale również w Sokółce. Przypomniał, że zlikwidowano oddział szpitala w Krynkach, przeniesiono oddział chorób płuc ze szpitala na Osiedlu Zielonym do budynku szpitala przy ul. Sikorskiego oraz powołano oddział pogotowia ratunkowego. Restrukturyzację zaczęto od Krynek, gdzie jak wspomniał, nie zwolniono żadnej pielęgniarki, których obecnie wynagrodzenia wzrosły o 200-300 zł w porównaniu do wynagrodzeń pielęgniarek  w szpitalach w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej, a Zakład funkcjonuje i nie zadłuża się. Ponadto nie zgodził się ze stwierdzeniem, że szpital w Sokółce otrzymał więcej środków z budżetu Powiatu. Powiedział, że Sokółka nie otrzymała ani gorsza na remont budynku, a tylko na zakup sprzętu, natomiast Dąbrowa B. z budżetu Powiatu otrzymała 300 tys. zł. na remont budynku i pomieszczeń.

 

Członek Zarządu Powiatu Zbigniew Tochwn powiedział, że nie zgadza się ze stwierdzeniem Pani Dyrektor, że dążymy do likwidacji szpitala w Dąbrowie Białostockiej. Stwierdził, że propozycje Rady Społecznej w Sokółce nie zawierały takich sugestii, a jedynie proponowały współpracę, która miałaby na celu wprowadzenie pewnych zmian. Stwierdził, że dyrekcja SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej nie zapoznała się z dokumentami i propozycjami RS w Sokółce. Powiedział, że przez ostatnie lata nic się w strukturze szpitala nie zmieniło, ale najwidoczniej przyszedł czas, że NFZ zdecydował, że nie będzie już dłużej finansował ginekologii. Dodał, że oczekuje, aby szpitale zaczęły ze sobą poważnie rozmawiać i wypracowały jakieś konkretne rozwiązania.

 

Przewodniczący Komisji Zdrowia Krzysztof Szczebiot zaproponował, aby Rada Powiatu przegłosowała przyjęcie wniosku Komisji.

 

Radca prawny w Starostwie Powiatowym w Sokółce Andrzej Godlewski zwrócił uwagę, aby sprecyzować, czy jest to wniosek Komisji, czy ma to być wniosek Rady Powiatu.

 

Przewodniczący Komisji Zdrowia Krzysztof Szczebiot zaproponował, aby przegłosować ten wniosek jako  – stanowisko Rady Powiatu Sokólskiego.

 

Starosta Franciszek Budrowski zapytał Dyrektora SP ZOZ w Sokółce Marka Chojnowskiego czy jest zadowolony z zawartych kontraktów na rok 2005?

 

Dyrektor SP ZOZ w Sokółce Marek Chojnowski odpowiedział, że kontrakt ewaluował w trakcie negocjacji, gdyż uwzględnił w 2% nadwykonanie usług,  przez co stał się realnie niski. Dodał, że jeszcze trzeba będzie uwzględnić skutki inflacji, podwyżki cen leków, itp. i dlatego nie jesteśmy zadowoleni.

 

Radny Jarosław Budnik zaproponował, aby przed głosowaniem nad proponowanym przez Komisję Zdrowia stanowiskiem Rady dopisać pkt 3  uwzględniający niezadowolenie z zawartych kontraktów przez SP ZOZ w Sokółce i w pkt 2 wprowadzić zapis dotyczący obu zoz-ów.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść stanowiska Rady Powiatu Sokólskiego  w sprawie kontraktów świadczeń zdrowotnych w 2005 r. i zarządził przegłosowanie jego przyjęcia.

 

W głosowaniu udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Stanowisko Rady Powiatu zostało przyjęte jednogłośnie.

 

Stanowisko Rady Powiatu  w załączeniu – zał. nr 10

 

 

Pkt 14

 

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce Wojciech Obiała przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku 2004, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Powiedział, że przesunięcia w planie finansowym spowodowane są brakiem zainteresowania osób niepełnosprawnych dofinansowaniem uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów  w turnusach rehabilitacyjnych oraz oszczędnościami  w dofinansowaniu sportu, turystyki kultury rekreacji osób niepełnosprawnych. Przesunięte środki finansowe  przeznaczone zostaną na funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej, w tym opłacenie kosztów materiałów, energii, usług materialnych i niematerialnych oraz wykonanie podstawowych prac remontowych.

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała przedstawiony projekt uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku 2004, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXIV/160/04  w załączeniu  -  zał. nr 11

 

 

Pkt 12

 

Podinspektor  Wydziału Finansowego Starostwa Powiatowego w Sokółce Jolanta Mordas przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego  na rok 2004. Poinformowała o zmianie kwot w planie dochodów i wydatków, które omówiła. Konieczność zmiany zapisów w projekcie uchwały wynikła z potrzeby odstąpienia od realizacji inwestycji drogowej pod nazwą „Przebudowa drogi Nr 1328B Jesionowa Dolina – Wyłudy – Wyłudki”,  uwzględnienia w uchwale wydatków na opłacenie rachunków w szkołach  za: energię elektryczną, wodę, c.o., uzupełnienie wydatków na delegacje, uzupełnienie funduszu wynagrodzeń , zakup sprzetu szkolnego i pomocy naukowych, itp.

 

Powiedziała, że wszystkie zmiany w budżecie Powiatu na rok 2004 zawarte są w 4 załącznikach do projektu uchwały.

 

Przewodniczący wszystkich Komisji poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2004 i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXIV/161/04  w załączeniu  -  zał. nr 12

 

 

Pkt 13

 

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz przedstawiła objaśnienia do projektu uchwały w sprawie  budżetu powiatu na rok 2005.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał uchwałę Nr II.0131-6-50/04 Składu Orzekającego  Regionalnej   Izby  Obrachunkowej  w  Białymstoku  z  dnia 
8 grudnia 2004 r. w sprawie wydania opinii o projekcie uchwały budżetowej na  2005 rok  Powiatu  Sokólskiego (opinia pozytywna).

 

Uchwała  Nr II.0131-6-50/04    w załączeniu  -  załącznik nr 13

 

Jan Grusza  Przewodniczący Komisji Budżetu i  Finansów Publicznych przedstawił pozytywną Opinię Komisji Budżetu i Finansów Publicznych o projekcie  budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2005  z dnia 8 grudnia 2004 r.

 

Opinia Komisji z dnia 8 grudnia 2004 r.  w załączeniu  -  załącznik nr 14

 

Zastępca Przewodniczącego Rady Powiatu Kazimierz Łabieniec odczytał treść uchwały w sprawie budżetu Powiatu Sokólskiego  na rok 2005, a Przewodniczący obrad  poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17.  Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXIV/162/04  w załączeniu  -  załącznik nr 15

 

Starosta Franciszek Budrowski w imieniu własnym, Zarządu Powiatu i Skarbnika Powiatu podziękował radnym za zaufanie i uchwalenie budżetu Powiatu Sokólskiego na 2005 r., a Pani Skarbnik i pracownikom Wydziału Finansowego za włożony wkład pracy w opracowanie projektu budżetu. Nadmienił, że 26 % budżetu przeznacza się na inwestycje w powiecie.

 

 

Pkt 14

 

Podinspektor Starostwa Powiatowego w Sokółce Jolanta Mordas przedstawiła projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie środków specjalnych w Zespole Szkół w Suchowoli. Powiedziała, że  zmiany dokonuje się na wniosek Dyrektora ZS. Zmiana polega na  rozszerzeniu pozycji wydatków o zakupy inwestycyjne środka specjalnego.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał treść uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie środków specjalnych w Zespole Szkół w Suchowoli i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18.  Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXIV/163/04  w załączeniu  -  załącznik nr 16

 

 

Pkt 15

 

Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych nie było.

 

Pkt 16

 

 

Wobec wyczerpania się porządku obrad sesji Przewodniczący obrad Jan Kułak zamknął obrady XXIV sesji Rady Powiatu Sokólskiego o godzinie 1420.

 

 

Pkt 17

 

Odbyło się złożenie życzeń świątecznych i noworocznych.

 

Protokółowała

 

Janina Wojciechowska

Przewodniczący obrad

 

Jan Kułak