Protokół z XXI sesji Rady Powiatu

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Janina Wojciechowska
PROTOKÓŁ NR XXI/04 obrad XXI sesji Rady Powiatu Sokólskiego w dniu 24 września 2004 r. W Sokółce i pkt 15 dotyczącego nieodpłatnego przekazania gminie Dąbrowa Białostocka gruntów położonych w Różanymstoku z powodu zmiany przepisów w ustawie o gospodarce nieruchomościami i poprosił o przegłosowanie wycofania z porządku obrad tych punk

PROTOKÓŁ NR XXI/04

 

obrad XXI sesji Rady Powiatu Sokólskiego

w dniu 24 września 2004 r.

 

Sesję rozpoczęto o godz. 12-tej. Sesja odbyła się w sali konferencyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Sokółce ul. Marszałka J. Piłsudskiego 8.

 

Obrady XXI sesji Rady Powiatu otworzył i poprowadził Przewodniczący Rady Powiatu Jan Kułak. Obrady sesji protokółowała Janina Wojciechowska inspektor w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Na podstawie listy obecności radnych Przewodniczący obrad stwierdził, że w chwili otwarcia obrad sesji w sesji uczestniczy 17 radnych, co stanowi większość składu Rady. Rada Powiatu może obradować i podejmować ważne uchwały.

 

Lista obecności radnych w załączeniu - załącznik nr 1

Lista obecności zaproszonych gości w załączeniu - załącznik nr 2

 

Przewodniczący Rady powitał wszystkich radnych i zaproszonych gości.

 

W obradach sesji uczestniczyły również Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Cecylia Waszkiewicz, Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska i Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel.

 

Nieobecni radni - Wincenty Krahel.

 

 

Pkt 2

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak stwierdził, że wszyscy radni otrzymali porządek obrad dzisiejszej sesji. Zapytał, czy są wnioski o zmianę przedstawionego porządku obrad.

 

Wniosków w sprawie zmiany w porządku obrad nie zgłoszono.

 

Porządek obrad XXI sesji jest następujący:

 

1.      Otwarcie sesji.

2.      Przyjęcie porządku obrad.

3.      Przyjęcie protokółu z poprzedniej XX sesji Rady Powiatu.

4.      Sprawozdanie z prac Zarządu między sesjami.

5.      Interpelacje i zapytania radnych.

6.      Sprawozdanie Starosty z wykonania uchwał Rady Powiatu Sokólskiego za I półrocze 2004r.

7.      Rozpatrzenie informacji Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na terenie powiatu sokólskiego.

8.      Informacja Dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego o działalności Biebrzańskiego Parku Narodowego.

9.      Informacja Zarządu Powiatu Sokólskiego z wykonania budżetu za I półrocze 2004r.

10.  Informacja Kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu o naborze do szkół, dla których Powiat Sokólski jest organem prowadzącym, w roku szkolnym 2004/2005.

11.  Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku 2004, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

12.  Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia środków specjalnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce.

13.  Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2004.

14.  Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

15.  Wnioski i oświadczenia radnych.

 

 

Pkt 3

 

Przewodniczący obrad poprosił o przyjęcie Protokółu z poprzedniej XX sesji Rady Powiatu z dnia 27 sierpnia 2004 r., który był wyłożony do publicznego wglądu na 7 dni przed dzisiejszą sesją.

 

Uwag do treści protokółu nie wniesiono. Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie jego przyjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Protokół z poprzedniej sesji został przyjęty jednogłośnie.

 

 

Pkt 4

 

Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami złożył Starosta Franciszek Budrowski, który poinformował, że w tym czasie odbyły się trzy posiedzenia Zarządu w dniach: 31 sierpnia, 10 i 21 września 2004 r.

 

Sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 3

 

 

Pkt 5

 

Radny Mieczysław Kazimierz Baszko skierował następujące zapytania do Starosty:

-         na jakim etapie są realizowane wnioski Komisji Oświaty, Kultury i Sportu zgłoszone w miesiącu czerwcu tego roku w sprawie przeniesienia niektórych oddziałów szpitala w Dąbrowie Białostockiej (np. ginekologii, chirurgii, itp.) do szpitala w Sokółce?

-         dlaczego nie zrealizowano decyzji Zarządu Powiatu Sokólskiego w sprawie zwrotu kosztów transportu dla Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sokółce za wyjazd drużyny piłkarskiej na Mistrzostwa Polski do Słubic?

-         poprosił o podanie na piśmie wykazu imprez sportowych zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Sokółce od początku 2004 r. - podać nazwę imprezy, datę, cel, współorganizatora (jeśli był), koszt zorganizowania każdej imprezy i uczestników (kto występował)?

-         jaki jest skład Powiatowej Rady Zatrudnienia (ustnie)?

 

 

Pkt 6

 

Starosta Franciszek Budrowski złożył Sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Powiatu Sokólskiego za I półrocze 2004 r.

 

Sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 4

 

 

Pkt 7

 

Informację Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o stanie środowiska na terenie powiatu sokólskiego przedstawił Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Lech Januszko.

 

Informacja w załączeniu - zał. nr 5

 

Przybył radny Sławomir Kraśnicki.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak otworzył dyskusję nad przedstawioną informacją.

 

Radna Anna Bogdan poruszyła sprawę unoszącego się odoru z Chłodni "Eskimos" w Sokółce. Powiedziała, że jest to bardzo uciążliwe dla mieszkańców osiedli położonych obok Chłodni. Zapytała, dlaczego nie jest kontrolowany Zakład Wodno-Kanalizacyjny w Sokółce, który być może zaniedbuje czyszczenia studzienek kanalizacyjnych, które na skutek zamulenia nie odprowadzają należycie ścieków, tym bardziej, że Chłodnia utrzymuje, że stosuje środki niwelujące zapachy.

 

Radny Eugeniusz Nalewajko poinformował, że Komisja Transportu, Rolnictwa i Leśnictwa zapoznała się z powyższą informacją i zwróciła uwagę na fakt, że stan wód w rzekach. Mimo dużych nakładów finansowych samorządów, jest on bardzo niepokojący ( np. zły stan wody w rzece Supraśl). Komisja uważa, że sprawa czystości wód w rzekach musi mieć szersze rozwiązanie.

 

Radny Józef Skorupski zwrócił uwagę na bardzo dużą uciążliwość hałasu w Suchowoli na drodze krajowej Nr 8. Stwierdził, że są przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu i zapytał, czy są prowadzone badania natężenia hałasu oraz jak można wpłynąć na Wojewódzką Dyrekcję Dróg, aby rozwiązać ten problem?

 

Następnie o głos poprosiła Przewodnicząca Powiatowego Oddziału Izby Rolniczej w Sokółce Bożena Jelska-Jaroś. Po udzieleniu głosu przez Przewodniczącego Obrad poruszyła problem zabezpieczenia padliny w gospodarstwach rolnych. Poinformowała, że próbowała rozwiązać ten problem w ramach kompetencji Izby Rolniczej, ale nie osiągnęła skutku. Stwierdziła, że w województwie podlaskim zaledwie 1/3 gmin ma zawarte umowy z firmami na utylizację padliny, a w powiecie sokólskim  nie ma żadnej tego rodzaju umowy. Powiedziała, że w tej sprawie wiele razy zwracała się do  władz, ale zawsze otrzymywała odpowiedź, że jest to własny problem hodowców zwierząt. W związku z powyższym rolnicy problem padniętych sztuk zwierząt rozwiązują poprzez ich zakopywanie i zgłaszanie, że dana sztuka została skradziona. Następnie zaapelowała do radnych o udzielenie pomocy w zorganizowaniu spotkania w tej sprawie oraz zgłosiła chęć udziału w przyszłości w organizacji dożynek powiatowych, ponieważ w tym roku nie została nawet zaproszona do wzięcia udziału w uroczystościach dożynkowych w Szudziałowie.

 

Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Lech Januszko odpowiadając na zadane pytania w dyskusji powiedział:

 

Chłodnia "Eskimos" rzeczywiście stosuje środki, które częściowo są skuteczne w niwelowaniu wydzielającego się zapachu, chociaż jak stwierdził, że zdania na ten temat są podzielone. Powiedział, że zaleganie ścieków w studzienkach kanalizacyjnych jest prawdziwe, ponieważ rozkład brokułów jest bardzo uciążliwy i długotrwały.. Rozwiązanie tego problemu jest możliwe, albo przez wybudowanie przez Chłodnię szczelnego kanału bezpośrednio odprowadzającego ścieki do oczyszczalni, albo poprzez kompleksowe rozwiązanie systemu oczyszczalni ścieków.

 

Czystość wód w rzekach można uzyskać poprzez dobre oczyszczanie ścieków. Jeżeli obsługa oczyszczalni jest właściwa, to wszystko funkcjonuje prawidłowo. Stwierdził, że odprowadzanie wód opadowych w nowych kanałach nie stwarza żadnych problemów, ale ponieważ 80% kanałów jest starych, do których spływają zanieczyszczenia z ulic po opadach deszczu, kanały są bardzo zanieczyszczone. Potwierdził, że stan wód w rzekach jest niezadawalający.

 

Odnosząc się do sprawy hałasu na drodze krajowej Nr 8 przebiegającej przez Suchowolę wyjaśnił, że Wojewódzka Dyrekcja Dróg w Białymstoku chcąc inwestować w rozbudowę autostrady i mimo pewnym trudnościom, ma przystąpić do budowy obwodnicy w Suchowli. Planowana budowa trasy Via Baltica utrudnia realizację tej inwestycji, ale mimo to obwodnica będzie budowana. Następnie stwierdził, że rzeczywiście natężenie hałasu wytwarzane przez samochody przejeżdżające tą drogą w dzień przekracza normę 65 dB i wynosi 73-75 dB. Poprosił mieszkańców Suchowoli o jeszcze trochę cierpliwości, gdyż problem ten wkrótce zostanie rozwiązany.

 

Wyjaśniając sprawę zagospodarowania padniętych sztuk zwierząt gospodarskich powiedział, że dawniej prawo zezwalało na ich zakopywanie. Był czas, gdy nawet płacono za padnięte sztuki, które przerabiano na mączkę kostną i sprzedawano ją rolnikom po dobrej cenie. Obecnie w województwie podlaskim istnieją 3 zakłady utylizacji zwierząt, co jest o wiele za mało, gdyż ze względu na znaczne odległości, dla większości rolników nie opłaca się dowozić padniętych sztuk. Obecnie, po wejściu Polski do Unii Europejskiej, prawo zabrania stosowania powyższych praktyk i zaleca padlinę zagotować, spalić, przerobić na mączkę, którą również należy spalić. Stwierdził, że są to bardzo duże koszty. Obecnie gminy zawierają umowy z firmami upoważnionymi do utylizacji zwierząt na dofinansowanie utylizacji padniętych u rolników zwierząt, gdyż sami rolnicy nie udźwigną tego problemu finansowo. Aktualnie nadzór nad zwierzętami jest sprawowany przez służby weterynaryjne, które mają uprawnienia do kontroli zwierząt w gospodarstwach rolnych. Każda sztuka jest zarejestrowana i bardzo łatwo można sprawdzić co się z nią dzieje. W przypadkach nieprawidłowości można stosować kary finansowe.

 

Przewodniczący obrad poinformował, że po wysłuchaniu informacji i pozytywnej opinii Komisji Transportu, Rolnictwa i Leśnictwa, Rada Powiatu przyjęła informację Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

 

 

Pkt 8

 

Przedstawiciel Biebrzańskiego Parku Narodowego Mieczysław Brzezicki przedstawił informację Dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego o działalności Biebrzańskiego Parku Narodowego w 2003 r.

 

Informacja w załączeniu - zał. nr 6

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak otworzył dyskusję nad przedstawioną informacją.

 

Starosta Franciszek Budrowski zapytał jak została załatwiona sprawa przebiegu trasy Via Baltica w okolicach Sztabina?

 

Przedstawiciel Biebrzańskiego Parku Narodowego Mieczysław Brzezicki odpowiedział, że nie ma trasy "Via Baltica", jest natomiast "Trasa Ekspresowa", która może przebiegać przez Biebrzański Park Narodowy. Dyrekcja Parku wyraziła już na to zgodę Powiedział, że ponieważ obecna trasa jest przestarzała, należy ją zmodernizować, tj. przebudować - wybudować nowoczesny wiadukt i otworzyć korytarz ekologiczny obok Biebrzy. Drugą drogą odciążającą tę trasę będzie trasa z Warszawy przez Łomżę.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak ogłosił przerwę w obradach sesji w godz. 13 40 - 14 00

 

 

Pkt 9

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła informację Zarządu Powiatu Sokólskiego z wykonania budżetu Powiatu za I półrocze 2004 r.

 

Uchwała Nr 166/04 Zarządu Powiatu Sokólskiego z dnia 17 sierpnia 2004 r. w sprawie informacji z wykonania budżetu Powiatu za I półrocze 2004 r. w załączeniu - zał. nr 7

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak otworzył dyskusję nad przedstawioną informacją.

 

Starosta Franciszek Budrowski poinformował, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa chce zabrać 7% z przyznanych środków SAPARD na realizację budowy dróg powiatowych. Poinformował, że Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego zaproponował rozwiązanie tego problemu poprzez zmianę na niższą wielkość udziału środków własnych wnioskodawców (samorządów), czyli ustalenie takiego procentu, aby dodatkowo nie dopłacać do inwestycji. Stwierdził, że obecnie istnieje realne zagrożenie realizacji wszystkich zaplanowanych inwestycji, ponieważ w budżetach samorządów nie ma środków na zwiększone dopłaty nieprzewidzianego wcześniej 22% podatku VAT. Powiedział, że Powiat Sokólski potrzebowałby 2 mln zł, aby zapłacić podatek VAT od realizowanych inwestycji drogowych. Jest to suma bardzo duża i niemożliwa do wygospodarowania z budżetu Powiatu. Sprawa ta jest postawiona w ten sposób, że jeśli nie zgodzimy się na aneks proponowany przez ARiMR, nie otrzymamy pieniędzy na budowę dróg.

 

Przewodniczący Komisji Transportu, Rolnictwa i Leśnictwa Eugeniusz Nalewajko

powiedział, że takie postawienie sprawy przez Agencję kwalifikuje się do dochodzenia roszczeń w sądzie.

 

Przewodniczący wszystkich Komisji poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały informację z wykonania budżetu Powiatu za I półrocze 2004 r.

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak odczytał uchwałę Nr II-0131-5-53/04 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z dnia 2 września 2004 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonej przez Zarząd Powiatu Sokólskiego informacji o przebiegu wykonania budżetu powiatu za I półrocze 2004 r. Opinia RIO jest pozytywna.

 

Uchwała Nr II-0131-5-53/04 w załączeniu - zał. nr 8

 

Przewodniczący obrad Jan Kułak poinformował, że Rada Powiatu przyjęła informację z wykonania budżetu Powiatu za I półrocze 2004 r.

 

 

Pkt 10

 

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawiła informację o naborze do szkół, dla których Powiat Sokólski jest organem prowadzącym, w roku szkolnym 2004/2005.

 

Informacja w załączeniu - zał. nr 9

 

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan poinformowała, że Komisja zapoznała się i przyjęła do wiadomości powyższą informację.

 

Starosta Franciszek Budrowski zwrócił uwagę, że w naszych szkołach co roku ubywa uczniów, którzy chętnie podejmują naukę w szkołach ponadgomnazjalnych w Białymstoku. Wobec tego mamy mniej subwencji oświatowej, która jest przyznawana na każdego ucznia i jeśli młodzież wybiera szkołę w Białymstoku, tam też idą pieniądze.

 

Radny Eugeniusz Nalewajko powiedział, że w przypadku likwidacji szkół zawodowych nie będzie wykwalifikowanych robotników, bo istniejące licea profilowane nie dają takich umiejętności jak stopniowanie wiedzy, począwszy od szkoły zawodowej przez średnią szkołę zawodową i studia wyższe.

 

Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak poinformowała, że co roku jest prowadzony nabór do szkół zawodowych, ale młodzież nie chce przychodzić do tych szkół. Powiedziała, że ponieważ poziom kształcenia w liceach profilowanych jest dosyć niski, podczas nowej matury zostaną wyeliminowane osoby, które nie zdadzą matury i być może w przyszłości przy podejmowaniu decyzji o wyborze szkoły zdecydują się na szkołę zawodową.

 

 

Pkt 11

 

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce Wojciech Obiała przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku 2004, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób. Powiedział, że ze względu na zwiększone zapotrzebowanie osób niepełnosprawnych na dofinansowanie ich uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych oraz dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, należy dokonać przesunięć w pozycjach planu zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych ze środków Funduszu w 2004 r. Wyjaśnił, że zaplanowane wydatki na zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę na przystosowanie tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, nie będą zrealizowane z powodu braku zainteresowania pracodawców tą formą wsparcia. Zmiany miałyby na celu pełne wykorzystanie przyznanych przez PFRON dodatkowych środków na zadania samorządów powiatowych, które zostaną przeznaczone na dofinansowanie barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych oraz zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

 

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego i Komisji Budżetu i Finansów Publicznych poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Radny Jarosław Budnik zaapelował do Zarządu Powiatu, aby w związku ze zmniejszeniem dofinansowania do Warsztatów Terapii Zajęciowej, rozważyć możliwość przesunięcia środków w proponowanym projekcie uchwały na cele rzeczowe w WTZ (np. remont samochodu).

 

Starosta Franciszek Budrowski ustosunkowując się do powyższej wypowiedzi wyjaśnił, że w projekcie uchwały było już uwzględnionych 10% środków na Warsztaty Terapii Zajęciowej, ale ze względów prawnych, trzeba było wycofać się z tej decyzji, gdyż jak się okazało nie wolno zmieniać celów na jakie przeznaczane są środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W tej sprawie wystosowano pismo do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy. Według obecnego stanu prawnego, nie wolno przekazywać środków zwiększonych na WTZ nie ustalonych przez PFRON. Dodał, że jeżeli będzie zgoda pełnomocnika na przesunięcie środków, to zostaną one przeznaczone na dofinansowanie WTZ.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku 2004, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXI/143/04 w załączeniu - zał. nr 10

 

 

Pkt 12

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia środków specjalnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce. Powiedziała, że zmiany dokonuje się na wniosek Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sokółce. Zmiana polega na rozszerzeniu pozycji przychodów o wpływy z tytułu najmu samochodu osobowego i rozszerzeniu wydatków o wydatki związane z eksploatacją samochodu i zakupem paliwa.

 

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia środków specjalnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXI/144/04 w załączeniu - zał. nr 11

 

 

Pkt 13

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2004. Powiedziała, że zwiększa się plan dochodów o kwotę 109 832 zł w związku ze zwiększeniem dotacji dla Państwowej Straży Pożarnej - 40 000 zł , wzrostem dochodu w Zespole Szkół Rolniczych w Sokółce - 20 000 zł w związku ze sprzedażą autobusu i zwiększeniem dotacji dla Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 2000 zł. Ponadto, o taką samą kwotę zwiększa się plan wydatków oraz dokonuje się rozwiązania rezerwy celowej oświatowej na kwotę 40 576 zł.

 

Proponowane zmiany zawarte są w 2 załącznikach do powyższej uchwały.

 

Przewodniczący wszystkich Komisji Rady poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały proponowane zmiany w budżecie Powiatu na rok 2004.

 

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2004 i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

 

W głosowaniu jawnym udział wzięło 18 radnych. Głosów za było 18. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

 

Uchwała Nr XXI/145/04 w załączeniu - załącznik nr 12

 

 

Pkt 14

 

Odpowiedzi na zapytanie radnego Mieczysława Kazimierza Baszko udzielił Starosta Franciszek, który powiedział, że:

 

-         W skład Powiatowej Rady Zatrudnienia wchodzą osoby powołane z jednostek samorządu terytorialnego powiatu sokolskiego oraz przedstawiciele: izb rolniczych, pracodawców, związków zawodowych, itp. Poinformował, że do 30 czerwca br. Powiatowa Rada Zatrudnienia działała w składzie wyłonionym zgodnie z ustawą o zatrudnieniu i bezrobociu, której skład odczytał. Obecnie, po wejściu w życie nowej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, trwają procedury wyłaniania przez samorządy i inne organizacje, kandydatów do nowej rady zatrudnienia. Stwierdził, że wybór kandydatów do Rady należy do kompetencji Starosty, który wybiera 10 spośród zgłoszonych kandydatów i powołuje Powiatową Radę Zatrudnienia.

 

-         Wykaz wszystkich imprez sportowych zawarty jest na stronie 8 i 9 informacji z wykonania budżetu powiatu sokólskiego za I półrocze 2004 r. i gdyby radny czytał materiały, to wiedziałby jakie imprezy sportowe były zorganizowane przez Powiat Sokólski. W w/w informacji nie ma jedynie danych za lipiec i sierpień br., ponieważ informacja obejmuje pierwsze półrocze. Pełną informację zainteresowany otrzyma na piśmie.

 

-         Wniosek Dyrektora OSiR w Sokółce w sprawie dofinansowania należności za wyjazd piłkarzy do Słubic na mistrzostwa trampkarzy był rozpatrzony przez Zarząd Powiatu w dniu 24 czerwca br. Ponadto Komisja Oświaty, Kultury i Sportu w dniu 25 czerwca br. wystąpiła z wnioskiem do Zarządu Powiatu o opłacenie transportu lub pobytu drużyny Trampkarzy Starszych na Mistrzostwach Polski "Piłkarska Kadra Czeka" w Słubicach w dniach 2-12 lipca 2004 r. Zarząd Powiatu ustosunkowując się do powyższych wniosków wyjaśnił, że może jedynie uczestniczyć w refundacji części kosztów powyższej imprezy, tj. do 3000 zł (nie więcej niż 50% całego kosztu imprezy), zaznaczył również, że nie może tego uczynić bezpośrednio. Z powyższego wynika, że Dyrektor Baszko nie zrozumiał treści naszego pisma i przedstawił fakturę wystawioną na Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce, która nie może być zrealizowana przez Starostwo Powiatowe w Sokółce. Powiedział, że Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce jako jednostka budżetowa nie może otrzymać dofinansowania z jednostki samorządowej. Poinformował, że Powiat może udzielić pomocy finansowej lub rzeczowej tylko dla innych jednostek samorządu terytorialnego, nie dotyczy to jednak jednostek budżetowych tych samorządów, a taką jednostką jest OSiR Sokółka. Następnie dodał, że na mistrzostwach polski drużyna wystąpiła jako "OSiR Sokół Sokółka", a nie jako Powiat Sokólski. Stwierdził również, że należność za transport za 1 km w wysokości 3,5 zł jest zbyt wygórowana, ponieważ można wypożyczyć autobus w PKS za 2 zł/km, a w biurze turystycznym luksusowy autobus kosztuje 2,7 zł/km.

 

-         Realizacja wniosku zgłoszonego na Komisji Oświaty, Kultury i Sportu w dniu 29 czerwca br. dotyczącego przeniesienia niektórych oddziałów szpitala z Dąbrowy Białostockiej do Sokółki i w ich miejsce utworzenia Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego zostanie przedstawiona przez Kierownika Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Lilę Annę Micun.

 

Kierownik Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich Lila Anna Micun powiedziała, że Zarząd Powiatu wniosek Komisji uznał za zasadny i zlecił Wydziałowi Zdrowia dokonanie szczegółowej analizy sprawozdań finansowych SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej. Wydział Zdrowia wystąpił w dniu 14 lipca 2004 r. z pismem do Dyrekcji tego ZOZ z prośbą o przeanalizowanie zgłoszonego wniosku z jednoczesnym wskazaniem oddziałów, w których zanotowano spadek liczby świadczeń medycznych (chodziło o oddziały położniczo-ginekologiczny i chirurgiczny). Z odpowiedzi Dyrekcji SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej wynika, że brak jest możliwości dokonania zmian w strukturze organizacyjnej oddziałów szpitala ze względu na brak środków finansowych. Ponadto trudno przewidzieć, czy uzyska się zadawalający kontrakt w Narodowym Funduszu Zdrowia, na usługi ewentualnie utworzonego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. Następnie powiedziała, że według Dyrekcji SP ZOZ w Dąbrowie Białostockiej, utworzenie ZPO w szpitalu w Dąbrowie Białostockiej nie rozwiąże problemu braku Domu Pomocy Społecznej Szpitalowi w Dąbrowie Białostockiej zależy na utrzymaniu się na rynku świadczeń medycznych, stąd też dyrekcja nie wyklucza w przyszłości zmian w strukturze organizacyjnej szpitala.

 

Radny Kazimierz Mieczysław Baszko odnosząc się do odpowiedzi udzielonych przez Starostę powiedział, że oczekuje odpowiedzi na piśmie na zapytanie dotyczące imprez sportowych zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe.

Sprawa rozliczenia za wyjazd drużyny sportowej na mistrzostwa Polski w Słubicach jest całkowicie nie do przyjęcia, ponieważ wcześniej były dokonane ustalenia, które nie zostały zrealizowane przez Starostwo Powiatowe w Sokółce. Poinformował, że udział w tej imprezie wzięła młodzież z różnych miejscowości w powiecie, m.in. z Krynek, dlatego ktoś musiał się zająć organizacją tej imprezy i jak na razie wszystkie koszty zostały poniesione tylko przez OSiR. Stwierdził, że na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie rozgrywki sportowe ta drużyna rozpoczęła od szczebla powiatowego, przez międzypowiatowy i wojewódzki. Ostatecznie znalazła się w czołówce i zajęła II miejsce, które pozwoliło na zakwalifikowanie się na Mistrzostwa Polski w Słubicach, na których drużyna zajęła III miejsce w Polsce. Dodał, że na co dzień drużyna ta trenuje w Klubie "Sokół" i jak widać Prezesa Klubu to nie obchodzi. Poinformował, że zamawiając transport interesował kosztami transportu i z uzyskanych informacji wynikało, że będzie to kwota około 4000 zł. Faktura miała być wystawiona na Starostwo Powiatowe w Sokółce. Jednak w Wydziale Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego poinformowano go, że faktura winna być wystawiona na OSiR, dopiero wtedy, po opisaniu i wskazaniu celu wyjazdu, miała być wypłacona przez Starostwo należność. Stwierdził, że został wprowadzony w błąd, a Starosta nie dotrzymał warunków umowy.

 

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Anna Bogdan powiedziała, że w tej kwestii zwróci się do Burmistrza Sokółki, który wcześniej obiecał załatwić tę sprawę.

 

Starosta Franciszek Budrowski odnosząc się do powyższej wypowiedzi powiedział, że w tej sprawie cały czas była deklarowana pomoc, ale ze względu na niedotrzymanie ustalonych warunków przez OSiR nie można udzielić pomocy finansowej.

 

 

Pkt 18

 

Starosta Franciszek Budrowski przypomniał, że zgodnie ze Statutem Powiatu interpelacje i zapytania składa się w sprawach ważnych dla powiatu i dotyczące bieżącej działalności powiatu.

 

 

Wobec wyczerpania się porządku obrad sesji Przewodniczący obrad Jan Kułak zamknął obrady XXI sesji Rady Powiatu Sokólskiego o godzinie 1520.

 

Protokółowała

Przewodniczący obrad

Janina Wojciechowska

Jan Kułak