Protokół z VII sesji Rady Powiatu

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Janina Wojciechowska
PROTOKÓŁ NR VII/07 obrad VII sesji Rady Powiatu Sokólskiego w dniu 25 kwietnia 2007 r.

PROTOKӣ NR VII/07

obrad VII sesji Rady Powiatu Soklskiego

w dniu 25 kwietnia 2007 r.

Sesj rozpoczto o godz. 10-tej. Sesja odbya si w sali konferencyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Sokce ul. Marszaka J. Pisudskiego 8.

 

Pkt 1

 

Obrady VII sesji Rady Powiatu otworzya i poprowadzia Wiceprzewodniczca Rady Powiatu Alicja Rysiejko. Obrady sesji protokowaa Janina Wojciechowska inspektor w Starostwie Powiatowym w Sokce. Na podstawie listy obecnoci radnych Wiceprzewodniczca stwierdzia, e w chwili otwarcia obrad w sesji uczestniczy 17 radnych. Rada Powiatu moe obradowa i podejmowa wane uchway.

 

Lista obecnoci radnych w zaczeniu – zacznik nr 1

Lista obecnoci zaproszonych goci w zaczeniu – zacznik nr 2

 

W obradach sesji uczestniczya rwnie Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel i Sekretarz Powiatu Anna Szydowska

 

Zastpca Przewodniczcego Rady Alicja Rysiejko powitaa wszystkich radnych i zaproszonych goci.

 

Pkt 2

 

Wiceprzewodniczca Rady Alicja Rysiejko stwierdzia, e wszyscy radni otrzymali porzdek obrad dzisiejszej sesji. Poinformowaa, e proponuje wprowadzenie do porzdku obrad jednego dodatkowego projektu uchway intencyjnej w sprawie wspfinansowania opracowania dokumentacji na przebudow cigu komunikacyjnego Ostrw Poudniowy – Ostrw Nowy – Grany – Leszczany – Nietupa – Szaciy – Kruszyniany celem wzmoenia efektu transgranicznego i aktywizacji obszarw przygranicznych. Zaproponowaa, aby projekt tej uchwa wpisa po pkt 17 jako pkt 18 porzdku obrad sesji. Dotychczasowe punkty 18, 19 i 20 otrzymayby odpowiednio numeracj 19, 20 i 21. Nastpnie zapytaa, czy s inne propozycje zmian do porzdku obrad.

 

Wobec braku innych propozycji zmian w porzdku obrad sesji Zastpca Przewodniczcego Rady Powiatu zarzdzia przegosowanie przyjcia zaproponowanej wyej zmiany w porzdku obrad sesji.

 

W gosowaniu jawnym udzia wzio 17 radnych. Gosw za byo 17. Zaproponowana zmiana w porzdku obrad sesji zostaa przyjta jednogonie.

 

Po przegosowaniu poprawek porzdek obrad VII sesji jest nastpujcy:

 

  1. Otwarcie sesji.
  2. Przedstawienie porzdku obrad.
  3. Przyjcie protoku z poprzedniej VI sesji Rady Powiatu.
  4. Interpelacje i zapytania radnych.
  5. Sprawozdanie Starosty z prac Zarzdu w okresie midzy sesjami.
  6. Rozpatrzenie informacji o stanie bezrobocia w powiecie i o formach jego zwalczania w roku 2006.
  7. Rozpatrzenie informacji Dyrektora PUP z realizacji Powiatowego Programu Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2006 – 2013 pn. „Synergia”.
  8. Rozpatrzenie informacji Komendanta Powiatowego Pastwowej Stray Poarnej w Sokce o stanie bezpieczestwa ochrony przeciwpoarowej oraz o zagroeniach poarowych powiatu.
  9. Sprawozdanie Komendanta Powiatowego Policji w Sokce ze swej dziaalnoci oraz informacja o stanie porzdku i bezpieczestwa publicznego w powiecie.
  10. Podjcie uchway w sprawie powoania powiatowej komisji do spraw referendum dla przeprowadzenia referendum wojewdzkiego w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa
  11. Podjcie uchway w sprawie wyraenia zgody na dokonanie darowizny budynku agregatorni wraz z urzdzeniami sucymi do przesyania prdu elektrycznego pooonego na dziace nr 5/13 w Ranymstoku na rzecz Gminy Dbrowa Biaostocka.
  12. Podjcie uchway w sprawie upowanienia Zarzdu Powiatu Soklskiego do przekazania uprawnie Powiatowemu Zarzdowi Drg w Sokce do zacigania zobowiza z tytuu umw, ktrych realizacja w roku nastpnym jest niezbdna dla zapewnienia cigoci dziaania jednostki i termin zapaty upywa w roku nastpnym.
  13. Podjcie uchway w sprawie zmiany budetu Powiatu Soklskiego na rok 2007.
  14. Podjcie uchway w sprawie wyraenia zgody na zawarcie przez Zarzd Powiatu umowy o dofinansowanie w ramach programu Ministra Sportu „Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych oglnie dostpnych dla dzieci i modziey” przedsiwzicia polegajcego na budowie boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szk w Sokce i na zabezpieczenie prawidowego wydatkowania rodkw w postaci weksla in blanco.
  15. Podjcie uchway w sprawie wyraenia zgody na zacignicie zobowizania wekslowego zabezpieczajcego realizacj projektu „Nasza szkoa. Opracowanie i wdroenie programw rozwoju szk Polski Wschodniej”.
  16. Podjcie uchway w sprawie rozwizania Zespou Szk w Ranymstoku.
  17. Rozpatrzenie skargi na kierownika jednostki organizacyjnej powiatu.
  18. Podjcie chway intencyjnej w sprawie wspfinansowania opracowania dokumentacji na przebudow cigu komunikacyjnego Ostrw Poudniowy – Ostrw Nowy – Grany – Leszczany – Nietupa – Szaciy – Kruszyniany celem wzmoenia efektu transgranicznego i aktywizacji obszarw przygranicznych
  19. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
  20. Wnioski, owiadczenia radnych i informacje.
  21. Zamknicie sesji.

 

Pkt 3

 

Wiceprzewodniczca Rady poprosia o przyjcie Protoku z poprzedniej VI sesji Rady Powiatu z dnia 25 marca 2007 r., ktry by wyoony do publicznego wgldu na 7 dni przed dzisiejsz sesj.

 

Uwag do treci protoku nie wniesiono. Przewodniczca obrad zarzdzia przegosowanie jego przyjcia.

 

W gosowaniu jawnym udzia wzio 17 radnych. Gosw za byo 17. Protok z poprzedniej sesji zosta przyjty jednogonie.

 

Pkt 4

 

W tym punkcie porzdku obrad gos zabra radny Jarosaw Hoownia.

Radny Jarosaw Hoownia powiedzia, e bardzo wan spraw jest pozyskanie z zewntrz rodkw finansowych i przeznaczenie ich na promocj Powiatu Soklskiego, poniewa na ten cel zawsze brakuje rodkw wasnych. Jego zdaniem kwestia promocji naszego Powiatu jest zaniedbana, poniewa nie wida, e nasz region jest promowany. Zaproponowa, aby w pkt 19 porzdku obrad rozpocz dyskusj o tym, co i jak naley tanio promowa w naszym powiecie. Powiedzia, e nie naley stawia zada nie do wykonania. Doda, e ma swoje propozycje i nowe pomysy, ktre przedstawi w pkt 19 porzdku obrad sesji. Nastpnie zapyta Starost, co w tym roku Starostwo Powiatowe zrobio, aby reklamowa nasz region w gminach, powiecie, wojewdztwie i kraju, i jakie s plany w tym zakresie na cay rok 2007. Poinformowa, e ze Strategii rozwoju Powiatu Soklskiego na lata 2007 – 2013 nie wynika, jak ma wyglda promocja Powiatu Soklskiego w 2007 r.

 

Pkt 5

 

Sprawozdanie z dziaalnoci Zarzdu Powiatu w okresie midzy sesjami zoy Starosta Soklski Franciszek Budrowski, ktry poinformowa, e w tym czasie odbyy si cztery posiedzenia Zarzdu w dniach 30 marca, 11, 17 i 25 kwietnia 2007 r.

 

Sprawozdanie w zaczeniu – za. nr 3

 

Przyby radny Antoni Sakowicz.

 

Pkt 6

 

Dyrektor Powiatowego Urzdu Pracy w Sokce Mirosaw Biernacki przedstawi informacj o stanie bezrobocia w powiecie i o formach jego zwalczania w roku 2006 i poprosi, aby dyskusj nad informacj przeoy po zreferowaniu nastpnego punktu porzdku obrad, gdy oba tematy s ze sob zwizane.

 

Informacja w zaczeniu – za. nr 4

 

Pkt 7

 

Dyrektor Powiatowego Urzdu Pracy w Sokce Mirosaw Biernacki przedstawi informacj z realizacji Powiatowego Programu Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2006 – 2013 p.n. „Synergia”.

 

Informacja w zaczeniu – za. nr 5

 

Przewodniczca obrad Alicja Rysiejko otworzya dyskusj nad przedstawionymi informacjami.

 

Zabierajc gos w dyskusji radna Mirosawa Zubrzycka zauwaya, e osoby z wyszym wyksztaceniem czsto nie wiedz jak waciwie maj wykonywa wyuczony zawd, czy w zwizku z tym Powiatowy Urzd Pracy moe obj szkoleniami wiksz ilo bezrobotnych absolwentw?

 

Dyrektor PUP Mirosaw Biernacki wyjani, e s prowadzone zajcia dla takich osb w Klubie Pracy, gdzie, m.in. s uczeni, jak i o czym naley rozmawia z pracodawcami. Ponadto istnieje moliwo odbycia kursw poza PUP, ale nie zawsze da si to zrealizowa, poniewa nie wszyscy bezrobotni s aktywni i czsto nie chc korzysta z proponowanych szkole.

 

Nastpnie gos w dyskusji zabra radny Jarosaw Hoownia powiedzia, e jest zaniepokojony tym, e ponad 50% osb bezrobotnych pochodzi z terenw wiejskich. Zauway, e realizowany przez PUP program dla tej grupy osb obj zaledwie 60 osb bezrobotnych. Zada pytanie czy to nie za mao i czy nie naley skupi wikszej uwagi na osobach bezrobotnych pochodzcych z tych terenw?

 

Dyrektor PUP w Sokce Mirosaw Biernacki odpowiedzia, e jest duo form szkolenia osb bezrobotnych, lecz rodkw finansowych jest wci za mao. Ponadto jest to te sprawa problematyczna, gdy bezrobotni z terenw wiejskich to osoby przede wszystkim sabo wyksztacone, osb z wyszym wyksztaceniem jest bardzo mao. Przydaoby si obj szkoleniami wiksz liczb osb z terenw wiejskich, ale na naszym terenie wci jest bardzo mao gospodarstw specjalistycznych, ktre mogyby da im zatrudnienie. Nastpnie poinformowa, e byy robione badania w zakresie zapotrzebowania na usugi na wsi, z ktrych wynika, e brakuje np. zakadw fryzjerskich. Wszystkim wiadomo jest jednak, e taki zakad nie utrzyma si na wsi. Doda, e jest jednak szansa, e takie zakady bd mogy powstawa w miejscowociach, w ktrych maj siedzib gminy.

 

Radny Jarosaw Hoownia zapyta, w jakich miejscach w 2006 r. byli zatrudnieni bezrobotni przy pracach drogowych?

 

Dyrektor PUP w Sokce Mirosaw Biernacki odpowiedzia, e zakres robt drogowych dotyczy wykaszania traw i by wyznaczany przez Powiatowy Zarzd Drg w Sokce. Wiksza ilo bezrobotnych bya zatrudniona w ramach robt publicznych, ale po ich zakoczeniu nie byo dla tych osb zatrudnienia i wystpuje tu kwestia celowoci ich organizowania.

 

Radny Mieczysaw Kazimierz Baszko zapyta, jak zostaa zaatwiona sprawa Krystyny Andrzejewskiej na Dyrektora PUP, ktrej skarga bya rwnie wczeniej rozpatrywana przez Rad Powiatu.

 

Dyrektor PUP w Sokce Mirosaw Biernacki wyjani, e sprawa bya rozpatrzona przez Sd Rejonowy w Biaymstoku i na cztery postawione zarzuty, trzy zostay oddalone, jeden zarzut potwierdzi si i PUP musia skarcej wyrwna wynagrodzenie i wypaci odszkodowanie w kwocie okoo 10000 z.

 

Przewodniczca obrad poprosia Przewodniczcych Komisji o przedstawienie opinii o przedstawionych informacjach przez Dyrektora PUP w Sokce.

 

Przewodniczcy wszystkich Komisji Rady poinformowali, e Komisje zapoznay si z przedstawionymi informacjami i pozytywnie je zaopinioway.

 

Przyby Przewodniczcy Rady Kazimierz abieniec.

 

Pkt 8

 

Komendant Powiatowy Pastwowej Stray Poarnej w Sokce Wacaw Gre przedstawi informacj o stanie bezpieczestwa ochrony przeciwpoarowej oraz zagroeniach poarowych powiatu.

 

Informacja w zaczeniu – za. nr 6

 

Przewodniczca obrad Alicja Rysiejko otworzya dyskusj nad przedstawionym sprawozdaniem.

 

Radny Jarosaw Hoownia zapyta, jak czsto zdarzaj si przypadki pdzenia krw przez jezdni i jak w takich sytuacjach chronione jest bezpieczestwo ruchu?

 

Komendant Powiatowy PSP w Sokce odpowiedzia, e s to sprawy jednostkowe i nie ma tu adnego zagroenia.

 

Radna Mirosaw Zubrzycka zapytaa, czy KP PSP w Sokce wsppracuje z kominiarzami?

 

Komendant Powiatowy PSP w Sokce Wacaw Gre odpowiedzia, e obecnie ju nie ma obowizku takiej wsppracy. Poinformowa, e sprawa czyszczenia kominw ley w gestii kadego obywatela. Doda, e jeli komin jest szczelny i w dobrym stanie, to nie stanowi zagroenia poarowego, a przypadki zapalenia si sadzy w kominie wystpuj bardzo rzadko.

 

Komendant Powiatowy Policji w Sokce Waldemar Bielski zapyta, czy lotnisko w Biaousach jest kontrolowane przez Pastwow Stra Poarn?

 

Komendant Powiatowy PSP w Sokce odpowiedzia, e to lotnisko nie stanowi adnego zagroenia, ale jest brane pod uwag w ramach planowanych kontroli na terenie zakadw pracy.

 

Przewodniczcy Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Spoecznej i Bezpieczestwa Publicznego Grzegorz Skrski i Przewodniczcy Komisji Transportu, Rolnictwa, Lenictwa i Ochrony rodowiska Wiesaw Przecki poinformowali, e Komisje wysuchay informacji i nie wniosy uwag do jej treci.

 

Starosta Franciszek Budrowski podzikowa komendantowi i straakom z PK PSP w Sokce za bardzo dobr prac i wspprac. Z okazji wita straakw w dniu 4 maja br. zoy na rce komendantw najlepsze yczenia wszystkim straakom i poinformowa, e obchody tego wita w powiecie soklskim odbd si w dniu 10 maja br., na ktre wszystkich serdecznie zaprosi.

 

Przewodniczca obrad Alicja Rysiejko stwierdzia, e Rada Powiatu bez uwag przyja informacj Komendanta Powiatowego Pastwowej Stray Poarnej w Sokce. Nastpnie Alicja Rysiejko dalsze prowadzenie obrad sesji przekazaa Przewodniczcemu Rady Powiatu Kazimierzowi abiecowi.

 

Pkt 9

 

Komendant Powiatowy Policji w Sokce Waldemar Bielski poprosi Pierwszego Zastpc Komendanta Powiatowego Policji w Sokce podinspektora Wiesawa Maachwieja o przedstawienie rocznego Sprawozdania Komendanta Powiatowego Policji w Sokce ze swej dziaalnoci oraz informacji o stanie porzdku i bezpieczestwa publicznego w powiecie.

 

Podinspektor Wiesaw Maachwiej zoy roczne Sprawozdanie Komendanta Powiatowego Policji w Sokce z jego dziaalnoci oraz przedstawi informacj o stanie porzdku i bezpieczestwa publicznego w powiecie.

 

Sprawozdanie i informacja w zaczeniu – za. nr 7

 

Przewodniczcy Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Spoecznej i Bezpieczestwa Publicznego Grzegorz Skrski i Komisji Transportu, Rolnictwa, Lenictwa i Ochrony rodowiska Wiesaw Przecki poinformowali, e Komisje wysuchay sprawozdania i nie wniosy uwag do jego treci.

 

Przewodniczcy obrad Kazimierz abieniec otworzy dyskusj nad przedstawionym sprawozdaniem i informacj.

 

Radny Grzegorz Skrski zapyta, czy Komenda Powiatowa Policji w Sokce uczestniczy w programie „Bezpieczne Miasta”?

 

Podinspektor Wiesaw Maachwiej odpowiedzia, e kady taki program, to program prewencyjny. Obecnie uczestniczymy w takim programie, ktry organizowany jest w miastach do 20000 mieszkacw, gdzie policja nie jest jedynym podmiotem w nim uczestniczcym. Poinformowa, e w 2006 r. byo zorganizowanych 13 programw, m.in. pod nazw „Bezpieczny Biznes”, „Nie bdcie obojtni”, „Bezpieczna woda”, itp., w ktrych uczestniczyo rwnie wiele podmiotw. Nastpnie poinformowa, e Komenda Powiatowa Policji w Sokce od 1990 r. ma przydzielonych wci tyle samo etatw, tj. 141. Od tego czasu przybyo policji wiele zada, ale jak dotychczas nie zwikszono limitu zatrudnienia. Doda, e wprowadzenie tzw. trybu przypieszonego w postpowaniu o drobne wykroczenia spowodowao zwikszenie kosztw postpowania, czasu pracy i zaangaowania rodkw finansowych, kosztem tego samego zasobu kadrowego policjantw.

 

Radny Jarosaw Hoownia zapyta, czy jeli w terminie 30 dni od zatrzymania np. kierowcy na drodze z powodu wykroczenia sprawa nie jest rozpatrzona, to jest ona anulowana, czy zostaje przekazana do dalszego rozpatrzenia?

 

Podinspektor Wiesaw Maachwiej odpowiedzia, e 30 dniowy termin jest na ukaranie mandatem, po tym dniu sprawa o wykroczenie zostaje przekazana do Sdu Grodzkiego.

 

Radny Jarosaw Hoownia powiedzia, e cieszy go spadek liczby wypadkw drogowych i zapyta, czy policja prowadzi statystyk jaki procent wypadkw jest z udziaem kierowcw ruchu tranzytowego?

 

Podinspektor Wiesaw Maachwiej odpowiedzia, e takie statystyki nie s prowadzone, nie mniej jednak wiadomym jest, e w 2006 r. na ogln liczb 114 wypadkw drogowych w powiecie, udzia cudzoziemcw wynosi 108.

 

Radny Mieczysaw Kazimierz Baszko powiedzia, e wzrost wykrywalnoci przestpstw w KPP idzie w dobrym kierunku i zaproponowa, aby wystpi do Wojewody i Wicepremiera o spowodowanie przyznania rodkw i etatw na potrzeby policji w naszym powiecie.

 

Przewodniczcy obrad Kazimierz abieniec powiedzia, e nasz powiat ju przeznacza rodki na dofinansowanie policji i nic nie stoi na przeszkodzie, aby to kontynuowa.

 

Starosta Franciszek Budrowski poinformowa, e s prawne utrudnienia w dofinansowywaniu policji, poniewa 40% z przeznaczanych rodkw jest opodatkowanych. Jedynym korzystnym rozwizaniem byby powrt budetu policji do budetu powiatu. Obecnie budetem i etatami policji dysponuje Komenda Wojewdzka Policji w Biaymstoku. Obsada kadrowa policji w Sokce jest stanowczo za maa wobec zada, ktre s przez ni realizowane, jak choby zwikszone dziaania przy utrzymaniu bezpieczestwa ruchu przygranicznego. Doceniajc trudny charakter pracy w policji i popraw bezpieczestwa w powiecie Starosta podzikowa za dobr prac policjantw i ich przeoonych i yczy im duo zdrowia oraz wszelkiej pomylnoci w yciu zawodowym i osobistym.

 

Komendant Powiatowy Policji w Sokce Waldemar Bielski podzikowa za zrozumienie charakteru pracy i problemw w wypenianiu zada i stwierdzi, e w dalszym cigu bd one realizowane z naleyt starannoci i zaangaowaniem.

Przewodniczcy Rady Kazimierz abieniec podzikowa Komendantowi Powiatowemu Policji Waldemarowi Bielskiemu i jego zastpcy Wiesawowi Maachwiejowi za bardzo dobr prac i poprosi o przekazanie podzikowa funkcjonariuszom policji zatrudnionym w Komendzie Powiatowej Policji. Stwierdzi, e zaufanie do policji ronie, ale niepokojcy jest w dalszym cigu brak wsppracy z policj osb poszkodowanych i pokrzywdzonych. Poinformowa, e Rada Powiatu przyja do wiadomoci sprawozdanie i informacj.

 

Przewodniczcy Rady Kazimierz abieniec zarzdzi przerw w obradach sesji w godz. 14 45 – 15 00.

 

Pkt 10

 

Sekretarz Powiatu Anna Szydowska przedstawia projekt uchway w sprawie powoania powiatowej komisji do spraw referendum dla przeprowadzenia referendum wojewdzkiego w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa. Powiedziaa, e w zwizku z Zarzdzeniem Nr S/46/07 Osoby Penicej Funkcj Organw Samorzdu Wojewdztwa – Sejmiku Wojewdztwa Podlaskiego z dnia 13 kwietnia 2007 r. o przeprowadzeniu referendum wojewdzkiego w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa na dzie 20 maja 2007 r. zostao zarzdzone referendum wojewdzkie w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa na wniosek Zarzdu Okrgowego Prawo i Sprawiedliwo Okrg Nr 24 – Biaystok. Zgodnie z art.62 ust. 1 ustawy z dnia 15 wrzenia 2000 r. o referendum lokalnym w celu przeprowadzenia referendum wojewdzkiego organ stanowicy jednostki samorzdu terytorialnego, w zakresie swojej waciwoci powouje komisj powiatow dziaajc jako organ pomocniczy dla ustalania zbiorczych wynikw gosowania z obwodw znajdujcych si na obszarze powiatu.

 

Przewodniczcy obrad Kazimierz abieniec odczyta tre uchway w sprawie powoania powiatowej komisji do spraw referendum dla przeprowadzenia referendum wojewdzkiego w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa i zarzdzi przegosowanie jej podjcia.

 

W gosowaniu jawnym udzia wzio 18 radnych. Gosw za byo 18. Uchwaa zostaa podjta jednogonie.

 

Uchwaa Nr VII/64/07 - zacznik nr 8

 

Pkt 11

 

Inspektor w Starostwie Powiatowym w Sokce Stanisaw Kuak przedstawi projekt uchway w sprawie wyraenia zgody na dokonanie darowizny budynku agregatorni wraz z urzdzeniami sucymi do przesyania prdu elektrycznego pooonego na dziace nr 5/13 w Ranymstoku na rzecz Gminy Dbrowa Biaostocka. Powiedzia, e Gmina Dbrowa Biaostocka zwrcia si z prob do Powiatu Soklskiego o nieodpatne przekazanie budynku agregatorni wraz z urzdzeniami sucymi do przesyania prdu elektrycznego pooonego na dziace nr 5/13 w Ranymstoku, ktry stanowi wasno Powiatu Soklskiego. Budynek agregatorni wraz z urzdzeniami sucymi do przesyania prdu elektrycznego stanowi integraln cz systemu ciepowniczego Ranegostoku i wykorzystywany jest jako awaryjne rdo energii elektrycznej do kotowni i oczyszczalni ciekw w przypadku wystpienia przerw w dostawach prdu z sieci elektroenergetycznych. W zwizku z licznymi przypadkami dugotrwaych przerw w dopywie prdu do miejscowoci Ranystok w latach ubiegych, spowodowanych uszkodzeniami sieci przesyowych, Gmina Dbrowa Biaostocka uwaa za zasadne przekazanie zespou prdotwrczego do jej dyspozycji. Zgodnie z art.13 ust. 2a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomociami, darowizny nieruchomoci stanowicej wasno jednostki samorzdu terytorialnego dokonuje jej organ wykonawczy – za zgod rady.

 

Przewodniczcy Komisji Budetu i Finansw Publicznych Sawomir Kranicki poinformowa, e Komisja pozytywnie zaopiniowaa powyszy projekt uchway.

 

Przewodniczcy Rady Kazimierz abieniec odczyta tre uchway w sprawie wyraenia zgody na dokonanie darowizny budynku agregatorni wraz z urzdzeniami sucymi do przesyania prdu elektrycznego pooonego na dziace nr 5/13 w Ranymstoku na rzecz Gminy Dbrowa Biaostocka. i zarzdzi przegosowanie jej podjcia.

 

W gosowaniu jawnym udzia wzio 18 radnych. Gosw za byo 18. Uchwaa zostaa podjta jednogonie.

 

Uchwaa Nr VII/65/07 - zacznik nr 9

 

Pkt 12

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawia projekt uchway upowanienia Zarzdu Powiatu Soklskiego do przekazania uprawnie Powiatowemu Zarzdowi Drg w Sokce do zacigania zobowiza z tytuu umw, ktrych realizacja w roku nastpnym jest niezbdna dla zapewnienia cigoci dziaania jednostki i termin zapaty upywa w roku nastpnym. Powiedziaa, e przedoony projekt uchway stanowi realizacj delegacji ustawowej okrelonej w art.188 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, zgodnie z ktr organ stanowicy jednostki samorzdu terytorialnego moe upowani zarzd tej jednostki do przekazania do przekazania uprawnie innym jednostkom organizacyjnym jednostki samorzdu terytorialnego do zacigania zobowiza z tytuu umw, ktrych realizacja w roku nastpnym jest niezbdna dla zapewnienia cigoci dziaania jednostki i termin zapaty upywa w roku nastpnym.

 

Przewodniczcy Komisji Budetu i Finansw Publicznych Sawomir Kranicki i Komisji Rolnictwa, Lenictwa i Ochrony rodowiska Wiesaw Przecki poinformowali, e Komisje pozytywnie zaopinioway powyszy projekt uchway.

 

Przewodniczcy obrad Kazimierz abieniec odczyta tre uchway w sprawie upowanienia Zarzdu Powiatu Soklskiego do przekazania uprawnie Powiatowemu Zarzdowi Drg w Sokce do zacigania zobowiza z tytuu umw, ktrych realizacja w roku nastpnym jest niezbdna dla zapewnienia cigoci dziaania jednostki i termin zapaty upywa w roku nastpnym i zarzdzi przegosowanie jej podjcia.

 

W gosowaniu jawnym udzia wzio 17 radnych. Gosw za byo 17. Uchwaa zostaa podjta jednogonie.

 

Uchwaa Nr VII/66/07 - zacznik nr 10

 

Pkt 13

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawia projekt uchway w sprawie zmiany budetu Powiatu Soklskiego. Powiedziaa, e w budecie powiatu zwiksza si plan dochodw o kwot 457 712 z i zwiksza si plan wydatkw o kwot 457 712 z. Poinformowaa, e budet Powiatu po dokonanych zmianach wynosi:

1/ dochody ogem: 39 923 558 z,

2/ wydatki ogem: 40 154 638 z,

3/ kwot 2 275 000 z przeznacza si na spat rat kapitaowych kredytw zacignitych w latach ubiegych,

4/ deficyt roku 2007 w kwocie 231 080 z oraz raty kapitaowe kredytw zacignitych w latach ubiegych w wysokoci 2 275 000 z bd pokryte:

·        wolnymi rodkami w kwocie 1 058 833 z,

·        kredytem bankowym w kwocie 1 447 247 z.

 

Nastpnie poinformowaa, e wszystkie zmiany w budecie Powiatu na rok 2007 zawarte s w 5 zacznikach do projektu uchway.

 

Przewodniczcy Komisji Budetu i Finansw Publicznych i przewodniczcy pozostaych Komisji Rady poinformowali, e Komisje pozytywnie zaopinioway powyszy projekt uchway.

 

Przewodniczcy Rady odczyta tre uchway w sprawie zmiany budetu Powiatu Soklskiego na rok 2007 i poprosi o przegosowanie jej podjcia.

 

W gosowaniu jawnym udzia wzio 17 radnych. Gosw za byo 17. Uchwaa zostaa podjta jednogonie.

 

Uchwaa Nr VII/67/07 - zacznik nr 11

 

Pkt 14

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawia projekt uchway w sprawie wyraenia zgody na zawarcie przez Zarzd Powiatu umowy o dofinansowanie w ramach programu Ministra Sportu „Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych oglnie dostpnych dla dzieci i modziey” przedsiwzicia polegajcego na budowie boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szk w Sokce i na zabezpieczenie prawidowego wydatkowania rodkw w postaci weksla in blanco”. Powiedziaa, e podjcie tej uchway jest konieczne celem przystpienia do ww. programu, ktrego realizacja spowoduje wybudowanie nowoczesnego boiska sportowego przy Zespole Szk w Sokce.

 

Przewodniczcy Komisji Budetu i Finansw Publicznych Sawomir Kranicki i Przewodniczcy Komisji Owiaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymaski poinformowali, e Komisje pozytywnie zaopinioway powyszy projekt uchway.

 

Przewodniczcy Rady Kazimierz abieniec odczyta tre uchway w sprawie wyraenia zgody na zawarcie przez Zarzd Powiatu umowy o dofinansowanie w ramach programu Ministra Sportu „Budowa wielofunkcyjnych boisk sportowych oglnie dostpnych dla dzieci i modziey” przedsiwzicia polegajcego na budowie boiska wielofunkcyjnego przy Zespole Szk w Sokce i na zabezpieczenie prawidowego wydatkowania rodkw w postaci weksla in blanco” i zarzdzi przegosowanie jej podjcia.

 

W gosowaniu jawnym udzia wzio 17 radnych. Gosw za byo 17. Uchwaa zostaa podjta jednogonie.

 

Uchwaa Nr VII/68/07 - zacznik nr 12

 

Pkt 15

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawia projekt uchway w sprawie wyraenia zgody na zacignicie zobowizania wekslowego zabezpieczajcego realizacj projektu „Nasza szkoa. Opracowanie i wdroenie programw rozwoju szk Polski Wschodniej”. Powiedziaa, e podobnie jak w przypadku poprzedniej uchway, podjcie tej uchway umoliwi pozyskanie wikszych rodkw na rozbudow i rozwj Zespou Szk w Dbrowie Biaostockiej.

 

Przewodniczcy Komisji Budetu i Finansw Publicznych Sawomir Kranicki i Przewodniczcy Komisji Owiaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymaski poinformowali, e Komisje pozytywnie zaopinioway powyszy projekt uchway.

 

Przewodniczcy Rady Kazimierz abieniec odczyta tre uchway w sprawie wyraenia zgody na zacignicie zobowizania wekslowego zabezpieczajcego realizacj projektu „Nasza szkoa. Opracowanie i wdroenie programw rozwoju szk Polski Wschodniej” i zarzdzi przegosowanie jej podjcia.

 

W gosowaniu jawnym udzia wzio 17 radnych. Gosw za byo 17. Uchwaa zostaa podjta jednogonie.

 

Uchwaa Nr VII/69/07 - zacznik nr 13

 

Pkt 16

 

Kierownik Wydziau Owiaty, Kultury i Sportu Katarzyna Nowak przedstawia projekt uchway w sprawie rozwizania Zespou Szk w Ranymstoku. Powiedziaa, e projekt tej uchway jest zwizany z realizacj wczeniej podjtych uchwa w sprawie likwidacji nastpujcych szk w tym zespole: Liceum Oglnoksztaccego w Ranymstoku, Liceum Profilowanego w Ranymstoku, Technikum w Ranymstoku, Zasadniczej Szkoy Zawodowej w Ranymstoku, Szkoy Policealnej dla Dorosych w Ranymstoku i Technikum Uzupeniajcego w Ranymstoku. Dodaa, e likwidacja tych szk powoduje konieczno rozwizania Zespou Szk w Ranymstoku. Powiedziaa, e Kurator Owiaty w Biaymstoku pismem Nr SPiKU.0130-10/06/07 z dnia 11 kwietnia 2007 r. wyrazi zgod na rozwizanie Zespou Szk w Ranymstoku.

 

Przewodniczcy Komisji Budetu i Finansw Publicznych Sawomir Kranicki i Przewodniczcy Komisji Owiaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymaski poinformowali, e Komisje pozytywnie zaopinioway powyszy projekt uchway.

 

Przewodniczcy Rady Kazimierz abieniec odczyta tre uchway w sprawie rozwizania Zespou Szk w Ranymstoku. i zarzdzi przegosowanie jej podjcia.

 

W gosowaniu jawnym udzia wzio 16 radnych. Gosw za byo 15. 1 radny wstrzyma si od gosu. Uchwaa zostaa podjta.

 

Uchwaa Nr VII/70/07 - zacznik nr 14

 

Pkt 17

 

Przewodniczcy Rady Kazimierz abieniec przedstawi projekt uchway w sprawie rozpatrzenia skargi Pani Marzeny Anity Jurgilewicz - Lebiedzkiej nauczyciela bibliotekarza w Zespole Szk w Suchowoli. Powiedzia, e skarga bya rozpatrywane przez wszystkie Komisje Rady Powiatu i poprosi przewodniczcych Komisji o opinie w przedmiotowej sprawie.

 

Przewodniczcy Komisji: Owiaty, Kultury i Sportu Waldemar Szymaski, Budetu i Finansw Publicznych Sawomir Kranicki, Ochrony Zdrowia, Opieki Spoecznej i Bezpieczestwa Publicznego Grzegorz Skrski oraz Komisji Transportu, Rolnictwa, Lenictwa i Ochrony rodowiska Wiesaw Przecki poinformowali, e Komisje po rozpatrzeniu skargi uznali j za niezasadn.

 

Przewodniczcy obrad Kazimierz abieniec odczyta tre uchway w sprawie rozpatrzenia skargi Pani Marzeny Anity Jurgilewicz - Lebiedzkiej nauczyciela bibliotekarza w Zespole Szk w Suchowoli i zarzdzi przegosowanie jej podjcia.

 

W gosowaniu jawnym udzia wzio 18 radnych. Gosw za byo 18. Uchwaa zostaa podjta jednogonie.

 

Uchwaa Nr VII/71/07 - zacznik nr 15

 

Pkt 18

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawia projekt uchway intencyjnej w sprawie wspfinansowania opracowania dokumentacji na przebudow cigu komunikacyjnego Ostrw Poudniowy – Ostrw Nowy – Grany – Lipszczany – Nietupa – Szaciy – Kruszyniany celem wzmoenia efektu transgranicznego i aktywizacji obszarw przygranicznych. Powiedziaa, ze projekt tej uchway spowoduje w przyszoci zwikszenie konkurencyjnoci obszaru granicznego poprzez modernizacj i rozbudow istniejcych systemw transportowych w celu poprawy dostpnoci regionu.

 

Radny Jarosaw Hoownia powiedzia, e w tej sprawie s dwa projekty uchwa, w jednym jest zapisana kwota 240 000 z, w drugim 280 000, ktry jest waciwy?

 

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel wyjania, e waciwy jest projekt uchway z kwot 280 000 z, gdy zastosowano w nim inny, waciwy na dzie dzisiejszy przelicznik do programu.

 

Radny Mieczysaw Kazimierz Baszko zauway, e Ostrw Poudniowy zosta ju uwzgldniony w cigu komunikacyjnym.

 

Starosta Franciszek Budrowski odpowiedzia, e w tym przypadku chodzi o sam wie i co jest ju zrobione nie bdzie poprawiane, tylko nastpi dalsza rozbudowa. W tym miejscu nie ma innej drogi, a do programu INTERREG musi by uwzgldniona droga pooona przy granicy.

 

Przewodniczcy Komisji Budetu i Finansw Publicznych Sawomir Kranicki i Przewodniczcy Komisji Transportu, Rolnictwa, Lenictwa i Ochrony rodowiska Wiesaw Przecki poinformowali, e Komisje pozytywnie zaopinioway powyszy projekt uchway.

 

Przewodniczcy Rady Kazimierz abieniec odczyta tre uchway intencyjnej w sprawie wspfinansowania opracowania dokumentacji na przebudow cigu komunikacyjnego Ostrw Poudniowy – Ostrw Nowy – Grany – Lipszczany – Nietupa – Szaciy – Kruszyniany celem wzmoenia efektu transgranicznego i aktywizacji obszarw przygranicznych i zarzdzi przegosowanie jej podjcia.

 

W gosowaniu jawnym udzia wzio 18 radnych. Gosw za byo 18. Uchwaa zostaa podjta jednogonie.

 

Uchwaa Nr VII/72/07 - zacznik nr 16

 

Pkt 19

 

Starosta Franciszek Budrowski odpowiadajc na zarzut radnego Jarosawa Hoowni, e promocja powiatu jest zaniedbana stwierdzi, e ma inne odczucie. Powiedzia, e radny w tej sprawie nie ma informacji z waciwego rda. Nastpnie poprosi pracownika Wydziau Promocji i Rozwoju o przedstawienie szczegowych dziaa w tym zakresie.

 

Pracownik Wydziau Promocji i Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Sokce Elbieta Giedyk przedstawia dziaania na rzecz promocji Powiatu Soklskiego. Poinformowaa, e dziaania promocyjne powiatu s wielokierunkowe. Polegaj, m. in. na wsppracy z mediami o zasigu lokalnym i oglnokrajowym (radio, telewizja, portale internetowe: Wrota Podlasia, Wirtualne Podlasie, Zwizek Powiatw Polskich), wydawaniu bezpatnego Biuletynu Informacji Samorzdowej „Ziemia Soklska”, w ktrym zawierane s wydarzenia kulturowe, gospodarcze i sportowe powiatu.

Ponadto dofinansowywane s zawody pywackie regionalne i oglnokrajowe, wydawnictwa historyczne, tomiki poezji, albumy naszych rodzimych twrcw lub opisujcych nasze tereny, ktrzy reprezentuj nasz powiat w Polsce i na wiecie. W ubiegym roku zapocztkowalimy przegld modzieowych zespow muzycznych z terenu powiatu soklskiego. Do wydarze kulturowych i turystycznych, ktre promuj nasz powiat naley zaliczy przede wszystkim takie imprezy, jak: Oglnopolski Dzie Truskawki, spotkania z kultur muzumask, doynki powiatowe i wojewdzkie (z wystaw regionaln i wystaw koni soklskich). Dofinansowujemy rwnie chr „Soklskie Wrzosy” i Orkiestr Dt z Suchowoli oraz szereg innych imprez, ktre s opisane w wydawanym co roku „Kalendarzu imprez kulturalnych”. Ww. kalendarz zawiera informacje o rozgrywajcych si w naszym powiecie wydarzeniach kulturowych i sportowych. W kalendarzu tym jest rwnie zawarta bogata oferta imprez o znaczeniu lokalnym jak i midzynarodowym. Nastpnie zachcia wszystkich zainteresowanych do zapoznania si z ich treci. Poinformowaa, e bierzemy udzia na targach turystycznych, m.in. w Rajczy, na ktrych rok temu zajlimy 2 miejsce w kategorii „Stanowisko turystyczne”, 2 lata temu 1 miejsce w tej kategorii, gdzie bya oceniana nie tylko forma przekazu, ale te i zawarto oferty turystycznej. Dofinansowano rwnie szereg imprez sportowych, stowarzysze, organizacji sportowych, ktre reprezentuj nasz spoeczno w Polsce. S to m.in.:

-        UKS Mikolo – III liga podlaska w siatkwce,

-        Soklskie Stowarzyszenie Bilardowe – I liga,

-        UKS Boxing – zawodnicy tego klubu reprezentowali nasz powiat na midzynarodowych zawodach w odzi oraz bd reprezentowa w dniu 30.IV – 7.V na lsku na Finale Oglnopolskiej Olimpiady Modziey w Boksie.

Na miar moliwoci budetu powiatu wydawane s foldery, ulotki informacyjne, kalendarze, gadety reklamowe, ktre nastpnie s prezentowane na rnych imprezach turystycznych i kulturowych.

Prowadzony jest wasny portal internetowy z bogat zawartoci z dziedziny kultury, turystyki, sportu i rekreacji, w ktrym moemy znale wykaz gospodarstw agroturystycznych, baz noclegow, atrakcje naszego regionu, sztuk ludow i wszelkie informacje o szlaku tatarskim i wiele innych. Powiedziaa, e Powiat Soklski majc specyficzne, tranzytowe pooenie geograficzne jest wanym ogniwem integracyjnym w przestrzeni zarwno polskiej, jak i europejskiej. Wsppraca jest atutem konkurencyjnym naszego regionu i ma na celu przycignicie inwestorw zagranicznych, zawieranie kontraktw partnerskich i handlowych pomidzy podmiotami gospodarczymi, instytucjami rzdowymi, owiatowymi kulturalnymi po obu stronach granicy, co niewtpliwie wpywa na rozwj lokalny. Wiele te zaley od wiadomoci spoecznej, aktywnoci ekonomicznej spoeczestwa oraz akceptacji spoecznej dla procesw rozwoju gospodarczego. Ludno regionw przygranicznych bardzo czsto jest obciona negatywnymi stereotypami, wyobraeniami o ssiadach po drugiej stronie granicy. Dystans kulturowy pogbia saba znajomo jzyka ssiadw, saby przepyw informacji, ograniczone kontakty. Podpisane umowy o wsppracy pomidzy Powiatem Soklskim a Samorzdem Miasta Kalwarii na Litwie dnia 3 wrzenia 2003r. i pomidzy miastem Moodeczno na Biaorusi dnia 10 listopada 2003r. maj uatwi kontakty midzy urzdami i rozszerzy wspprac. Wsplne spotkania maj na celu wymian dowiadcze w dziedzinie gospodarczej, a przede wszystkim zachcanie do wsppracy w poszczeglnych gospodarki, wymianie informacji o podmiotach gospodarczych chtnych do wsppracy w dziedzinie przemysu i rolnictwa. W rzeczywistoci wsppraca pomidzy samorzdami w dziedzinie kultury i sportu zacza si kilka lat wczeniej. Polega ona na udziale artystw w plenerach malarskich w Ranymstoku, na udziale w imprezach kulturalnych zespou pieni i taca „Syabrina". Du popularnoci ciesz si koncerty Symfonicznej Orkiestry Modzieowej za Szkoy Muzycznej im. Kleofasa Ogiskiego w Moodecznie, ktra na swoim koncie ma liczne koncerty w Europie. Duo emocji wzbudzaj organizowane przez powiat midzynarodowe turnieje druyn pikarskich i polonijnych oraz Midzynarodowy Memoria im. Stanisawa Kirpszy. Wsppracujemy ze Zwizkiem Polakw na Biaorusi oraz ze Spoecznym Zjednoczeniem Zwizku Polakw na Biaorusi. Powiat Soklski ma dowiadczenie w zakresie realizacji programw z udziaem partnerw midzynarodowych.

W lipcu 2001 r. by realizowany projekt: „Partnerstwo i wsppraca transgraniczna -wymiana modziey", dofinansowany przez Euroregion Niemen (6.243 euro). Gwnym celem bya integracja modziey z Polski i Biaorusi. Modzie poznaa europejskich ssiadw, a poprzez to pogbia wasn wiadomo obywatelsk, nawizaa nowe kontakty, miaa moliwo rozwoju nowych form wsppracy, zachcano uczestnikw do promocji wasnych regionw.

W roku 2004/2005 realizowany by projekt pn. „Aktywizacja transgranicznej wsppracy w zakresie zdrowia publicznego" przy udziale partnerw z Litwy i Biaorusi. Mia on na celu wymian dowiadcze w zakresie ochrony zdrowia i zwizanych z ni problemw spoecznych. Grupa lekarzy uczestniczya w procedurach medycznych i diagnostycznych realizowanych w szpitalu w Sokce, zwiedzaa szpitale i Zakad Pielgnacyjno- Opiekuczy w Krynkach oraz braa udzia w warsztatach - pomoc niepenosprawnym i ludziom starszym. Na koniec zachcia do zapoznania si z tymi projektami oraz innymi wymienionymi dziaaniami.

 

Radny Jarosaw Hoownia przedstawi swoje propozycje promocji Powiatu Soklskiego, ktre stanowi za. nr 17 do niniejszego protoku. Powiedzia, e naley utworzy wasny powiatowy portal internetowy umoliwiajcy promocj nie tylko w kraju lecz i za granic z moliwoci zastosowania jzyka angielskiego do Biuletynu Informacji Publicznej.

 

Sekretarz Powiatu Anna Szydowska wyjania, e Biuletyn Informacji Publicznej zawiera dokumenty okrelone ustaw, a jzykiem urzdowym w naszym kraju jest jzyk polski.

 

Wicestarosta Cecylia Waszkiewicz uzupeniajc powysze wypowiedzi dodaa, e oprcz wyej przedstawionych dziaa na rzecz promocji powiatu, duo pracy wykonywanej jest przez szkoy, instytucje i jednostki dziaajce na naszym terenie. Trzeba tylko zebra wszystkie dziaania przez nie realizowane i doda do tego co zostaa powiedziane, a bdzie jeszcze bardziej pokany obraz promocji.

 

Radny Mieczysaw Kazimierz Baszko powiedzia, e naley bardziej zaj si stron internetow naszego powiatu i zapyta na jakiej zasadzie zosta opracowany kalendarz imprez sportowych na ten rok.


Podinspektor Elbieta Giedyk odpowiedziaa, e kalendarz imprez sportowych zosta opracowany w porozumieniu ze wszystkimi organizacjami sportowymi dotychczas z nami wsppracujcymi.

 

Pkt 20

 

Przewodniczcy Rady Kazimierz abieniec przypomnia wszystkim radnym o obowizku zoenia owiadcze majtkowych w terminie do 30 kwietnia 2007 r.

 

Pkt 21

 

Wobec wyczerpania porzdku obrad sesji Przewodniczcy Rady Kazimierz abieniec zamkn obrady VII sesji Rady Powiatu Soklskiego o godzinie 15 40.

 

Protokowaa

 

Janina Wojciechowska

 

Przewodniczcy Rady

Kazimierz abieniec