Protokół z XII sesji Rady Powiatu

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Janina Wojciechowska
W Sokółce i pkt 15 dotyczącego nieodpłatnego przekazania gminie Dąbrowa Białostocka gruntów położonych w Różanymstoku z powodu zmiany przepisów w ustawie o gospodarce nieruchomościami i poprosił o przegłosowanie wycofania z porządku obrad tych punk

PROTOKÓŁ NR XII/03

obrad XII sesji Rady Powiatu Sokólskiego

w dniu 28 listopada 2003 r.

Sesję rozpoczęto o godz. 12-tej. Sesja odbyła się w sali konferencyjnej w budynku Starostwa Powiatowego w Sokółce ul. Marszałka J. Piłsudskiego 8.

Obrady XII sesji Rady Powiatu otworzył i poprowadził Przewodniczący Rady Powiatu Jan Kułak. Obrady sesji protokółowała Janina Wojciechowska inspektor w Starostwie Powiatowym w Sokółce. Na podstawie listy obecności radnych Przewodniczący obrad stwierdził, że w chwili otwarcia obrad sesji w sesji uczestniczy 16 radnych co stanowi większość składu Rady. Rada Powiatu może obradować i podejmować ważne uchwały.

Lista obecności radnych w załączeniu - załącznik nr 1

Lista obecności zaproszonych gości w załączeniu - załącznik nr 2

Nieobecni radni: Mieczysław Kazimierz Baszko i Wincenty Krahel.

Przewodniczący Rady powitał wszystkich radnych, radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego Grzegorza Kunowskiego i wszystkich innych zaproszonych gości .

W obradach sesji uczestniczyły również Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Cecylia Waszkiewicz, Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel i Sekretarz Powiatu Anna Szydłowska.

Pkt 2

Przewodniczący obrad Jan Kułak stwierdził, że wszyscy radni otrzymali porządek obrad dzisiejszej sesji. Zapytał, czy są wnioski o uzupełnienie, bądź o zmianę przedstawionego porządku obrad?

Wniosków w sprawie zmiany porządku obrad nie zgłoszono.

Porządek obrad XII sesji jest następujący:

  1. Otwarcie sesji.

  2. Przyjęcie porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokółu z poprzedniej XI sesji Rady Powiatu.

  4. Sprawozdanie z prac Zarządu między sesjami.

  5. Interpelacje i zapytania radnych.

  6. Informacja o pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokółce.

  7. Informacja o pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Białostockiej.

  8. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Rady Społecznej działającej przy SP ZOZ w Sokółce.

  9. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku 2003, na które przeznacza się środki Powiatowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

  10. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia środków specjalnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sokółce.

  11. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia środków specjalnych w ZSZ w Sokółce.

  12. Podjęcie uchwały w sprawie wspólnej obsługi finansowej Zespołu Szkół w Sokółce i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokółce.

  13. Podjecie uchwały w sprawie wspólnej obsługi finansowej Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Białostockiej.

  14. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2003.

  15. Informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych.

  16. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

  17. Wnioski i oświadczenia radnych.

Pkt 3

Przewodniczący obrad poprosił o przyjęcie Protokółu z poprzedniej XI sesji Rady Powiatu z dnia 24 października 2003 r., który przed dzisiejszą sesją był wyłożony do wglądu i zapoznania się wszystkim radnym.

Uwag do treści protokółu nie wniesiono. Przewodniczący obrad zarządził przegłosowanie jego przyjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Protokół z poprzedniej sesji został przyjęty jednogłośnie.

Przewodniczący obrad Jan Kułak poinformował, że w dniu dzisiejszym otrzymał pismo od Zakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Sokółce z prośbą o udzielenie głosu przedstawicielce Związku na dzisiejszej sesji na temat sytuacji SP ZOZ w Sokółce i osób w nim zatrudnionych. Zapytał, czy Rada akceptuje udzielenie głosu przedstawicielowi tego związku w chwili obecnej, oczywiście w sensownych granicach czasowych. Wobec braku uwag do tej propozycji Przewodnicy obrad udzielił głosu przedstawicielce pielęgniarek.

Głos zabrała Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Pielęgniarek i Położnych Grażyna Bakun. Poinformowała zebranych, że w Zakładowej Organizacji Związkowej przy SP ZOZ w Sokółce jest 137 pielęgniarek i położnych. Powiedziała, że celem jej wystąpienia jest zapoznanie radnych z aktualną sytuacją w SP ZOZ w Sokółce. Stwierdziła, że sytuacja SP ZOZ w Sokółce jest bardzo trudna, gdyż w dalszym ciągu bardzo szybko postępuje zadłużenie Zakładu. Stwierdziła, że całą winą za taki stan rzeczy obarcza się personel, a przede wszystkim skutki wypłat zaległych należność z tytułu podwyżki, tzw. „203”. Stan zadłużenia Zakładu wobec każdego pracownika w chwili obecnej wynosi ok.7000 zł. Wyrzeczenia pracowników na rzecz poprawy sytuacji Zakładu są ogromne, zrzekli się funduszu socjalnego, odzieży roboczej i innych należności, aby móc poprawić sytuację Zakładu. Zatrudnienie w zakładzie zmniejszono do wymaganego minimum, co może spowodować, w niektórych sytuacjach, zagrożenie życia i zdrowia pacjentów. Taka sytuacja nie daje szansy na spokojną pracę, ponieważ na jedną pielęgniarkę przypada ok. 40 pacjentów. W dniu dzisiejszym zwraca się do Rady Powiatu, Rady Miejskiej i Gmin oraz całego społeczeństwa o pomoc dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sokółce. Zaapelowała o opodatkowanie się rodzin w całym powiecie, rozważenie możliwości przekształcenia oddziału opieki długoterminowej, podobnie jak w Krynkach, w zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, aby pacjenci mogli zostawiać w nim częściowo renty. Chodzi tu o znalezienie pomysłu pomocy, bo dalsze wyrzeczenie się wynagrodzeń pracowniczych nic nie zmieni, a zobowiązania wobec pracowników mimo to będą rosły.

Odnosząc się do powyższego wystąpienia Przewodniczący obrad Jan Kułak powiedział, że Komisja Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego na posiedzeniu w dniu 26 listopada 2003 r. zajmowała się tym tematem i ustaliła, że w dniu 4 grudnia br. odbędzie się, rozszerzone o udział dyrekcji SP ZOZ, Rady Społecznej i przedstawicieli związków zawodowych, posiedzenie Komisji, na którym zostaną wypracowane wnioski dotyczącej sytuacji finansowej Zakładu. Dodał, że Rada Powiatu „lekko” obchodzi ustawy, aby pomóc szpitalowi na tyle, na ile jest to możliwe, ponieważ każdy z nas był i może być pacjentem i orientuje się w pracy służby zdrowia. Stwierdził, że składy personelu medycznego są obecnie bardzo małe, na granicy możliwości i prawa.

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot odnosząc się do wystąpienia Przewodniczącej Związku Zawodowego powiedział, że nikt nigdy na posiedzeniu Komisji, czy Rady Powiatu nie powiedział, że personel szpitala jest przyczyną zadłużenia szpitala. Poprosił, aby tak nie mówić, ponieważ nie tu leży przyczyna tej sytuacji.

W następnej kolejności Przewodniczący Rady udzielił głosu radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Grzegorzowi Kunowskiemu, który poprosił o głos. Grzegorz Kunowski poinformował, że zagrożenie dla szpitali istnieje nie tylko w powiecie, ale i na wyższym szczeblu. Szykowana jest krajowa sieć szpitali i są już wstępne przymiarki, że w województwie podlaskim zniknie część szpitali, jak np. w Mońkach, Dąbrowie B., Sejnach, itp. i nie jest również przesądzone, że szpital w Sokółce zmieści się na tej liście. Ponadto nie zawarte kontrakty z NFZ nie rokują najlepiej, ponieważ stanowisko NFZ jest sztywne i nie przewiduje się, że będą w tym względzie zmiany zasad kontraktowania usług. Może być taka sytuacja, że trzeba będzie zamknąć jeden szpital. Sejmik Województwa Podlaskiego będzie musiał zaakceptować opracowaną przez Urząd Marszałkowski sieć szpitali w województwie podlaskim.

Przewodniczący obrad Jan Kułak uzupełniając powyższą wypowiedź dodał, że w budżecie powiatu nie ma środków na finansowanie usług medycznych, gdyż są to kompetencje Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pkt 4

Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami złożył Starosta Franciszek Budrowski, który poinformował, że w tym czasie odbyły się trzy posiedzenia Zarządu w dniach: 28 października, 14 i 18 listopada 2003 r.

Sprawozdanie w załączeniu - zał. nr 3

Pkt 5

Interpelacji i zapytań radnych nie zgłoszono.

Pkt 6

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokółce Elżbieta Szarkowska przedstawiła informację o Pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokółce

Informacja w załączeniu - zał. nr 4

Pkt 7

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Białostockiej Lidia Kulmacz przedstawiła informację o pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Białostockiej.

Informacja w załączeniu - załącznik nr 5

Przewodniczący obrad Jan Kułak otworzył dyskusję nad przedstawionymi informacjami z pracy poradni.

Starosta Franciszek Budrowski ustosunkowując się do informacji z pracy Poradni w Dąbrowie Białostockiej wyjaśnił, że sprawa zwiększenia etatów winna być rozpatrywana przy zatwierdzaniu arkuszy organizacyjnych szkół. Stwierdził, że w innych powiatach następuje zmniejszenie zatrudnienia w poradniach. Ponadto dodał, że wszelkie zmiany w zatrudnieniu jak i inne wydatki zależą od wysokości przyznanej na dany rok subwencji oświatowej i jeśli będzie większa, to może być zwiększona ilość etatów.

Pkt 8

Kierownik Wydziału Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich Lila Anna Micun przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany w składzie Rady Społecznej działającej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sokółce. Powiedziała, że Rada Gminy Szudziałowo uchwałą
Nr VIII/50/03 z dnia 28 października 2003 r. w sprawie zmiany przedstawiciela Gminy Szudziałowo do Rady Społecznej przy SP ZOZ w Sokółce w miejsce dotychczasowego przedstawiciela Gminy wybrała panią Bogusławę Annę Borzęcką. Zarząd Powiatu Sokólskiego pozytywnie zaopiniował zaproponowaną przez Radę Gminy Szudziałowo zmianę kandydata do Rady Społecznej SP ZOZ w Sokółce.

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt tej uchwały.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie zmiany składu Rady Społecznej działającej przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XII/78/03 w załączeniu - załącznik nr 6

Pkt 9

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce Wojciech Obiała przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku 2003, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Powiedział, że ze względu na zwiększone zapotrzebowanie osób niepełnosprawnych na niektóre świadczenia, należy dokonać przesunięć w pozycjach planu zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych ze środków Funduszu w 2003 r. Zmiany miałyby na celu pełne wykorzystanie przyznanych przez PFRON środków oraz zrealizowanie wniosków złożonych przez osoby niepełnosprawne. Dodał, że przesunięcia w pozycjach planu zadań realizowanych przez Powiat Sokólski z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudniania osób niepełnosprawnych ze środków PFRON w 2003 r. spowodowane są zwiększeniem środków przez Zarząd Funduszu. Powiat Sokólski otrzymał dodatkową kwotę 88 419 zł. Zwiększona ilość wniosków oraz duże zainteresowanie osób niepełnosprawnych dofinansowaniem do likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych oraz dofinansowaniem zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze daje możliwość wykorzystania dodatkowych środków finansowych PFRON w 2003 r.

Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Opieki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego Krzysztof Szczebiot poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt powyższej uchwały.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zadań do realizacji przez Powiat Sokólski w roku 2003, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 17 radnych. Głosów za było 17. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XII/79/03 w załączeniu - załącznik nr 7

Przewodniczący obrad Jan Kułak ogłosił przerwę w obradach sesji w godz. 13 10 - 13 20.

Pkt 10

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia środków specjalnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sokółce. Powiedziała, że na wniosek Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce proponuje się dokonanie zmiany powyższej uchwały. Zmiana polega na rozszerzeniu pozycji wydatków o zakup środków trwałych i jest niezbędna do wspomożenia podstawowej działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Sokółce.

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt powyższej uchwały.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia środków specjalnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 15 radnych. Głosów za było 15. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XII/80/03 w załączeniu - załącznik nr 8

Pkt 11

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia środków specjalnych w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce. Powiedziała, że na wniosek Dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce proponuje się dokonanie zmiany powyższej uchwały. Zmiana polega na rozszerzeniu pozycji rozchodów o opłatę podatku VAT

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt powyższej uchwały.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia środków specjalnych w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XII/81/03 w załączeniu - załącznik nr 9

Pkt 12

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały w sprawie wspólnej obsługi finansowej Zespołu Szkół w Sokółce i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokółce. Powiedziała, że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sokółce jest jednostką zatrudniającą kilka osób i nie jest zasadne, aby samodzielnie prowadziła obsługę finansową. Do chwili obecnej obsługę finansową Poradni również prowadził Zespół Szkół w Sokółce. Podjęcie tej uchwały umożliwi formalno-prawne uregulowanie sprawy prowadzenia obsługi finansowej tej jednostki i ujęcie w statucie Poradni zapisu dotyczącego obsługi finansowej jednostki.

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt powyższej uchwały.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie wspólnej obsługi finansowej Zespołu Szkół w Sokółce i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokółce i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XII/82/03 w załączeniu - załącznik nr 10

Pkt 13

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały w sprawie wspólnej obsługi finansowej Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Białostockiej. Powiedziała, że uzasadnienie do tej uchwały jest takie jak w przypadku poprzedniej uchwały.

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Jan Grusza poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt powyższej uchwały.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie wspólnej obsługi finansowej Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Białostockiej i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XII/83/03 w załączeniu - załącznik nr 11

Pkt 14

Skarbnik Powiatu Maria Jurgiel przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2003. Powiedziała, że zmiana dotyczy zwiększenia planu dochodów o kwotę 34 000 zł i zwiększenia planu wydatków o tę samą kwotę. Kwotę tę przeznacza się na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, ponadto dokonuje się zmiany przeznaczenia części dotacji przyznanej Komendzie Powiatowej PSP w Sokółce uchwałą Nr VIII/64/03 z dnia 27 czerwca 2003 r. w kwocie 1560 zł na zakup sprzętu przeciwpożarowego. Poinformowała, że dokonuje się w planie wydatków przeniesienia między działami, rozdziałami i paragrafami na kwotę 14 551 zł i zmiany załącznika przychodów i wydatków środków specjalnych na rok 2003.

Wszystkie proponowane zmiany zawarte są w załącznikach 1 - 2 uchwały.

Przewodniczący wszystkich Komisji poinformowali, że Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt tej uchwały.

Przewodniczący obrad odczytał treść uchwały w sprawie zmiany budżetu Powiatu Sokólskiego na rok 2003 i poprosił o przegłosowanie jej podjęcia.

W głosowaniu jawnym udział wzięło 16 radnych. Głosów za było 16. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Uchwała Nr XII/84/03 w załączeniu - załącznik nr 12

Pkt 15

Przewodniczący obrad Jan Kułak przedstawił informację Przewodniczącego Rady Powiatu o złożonych oświadczenia majątkowych radnych Rady Powiatu Sokólskiego. Przewodniczący Rady poinformował również o nadesłanej informacji Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sokółce w sprawie analizy oświadczeń majątkowych radnych przesłanych do Urzędu Skarbowego w Sokółce.

Informacja w załączeniu - załącznik nr 13

Starosta Franciszek Budrowski przedstawił informację o złożonych oświadczeniach majątkowych członków Zarządu Powiatu, kierowników jednostek organizacyjnych i pracowników wydających decyzje administracyjne w imieniu Starosty. Ponadto zapoznał z treścią informacji nadesłanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sokółce w sprawie wyników analizy tych oświadczeń przez Urząd Skarbowy w Sokółce.

Informacja w załączeniu - załącznik nr 14

Pkt 16

Odpowiedzi na interpelacje i zapytania nie było.

Pkt 17

Wniosków i oświadczeń radnych nie zgłoszono.

Wobec wyczerpania się porządku obrad sesji Przewodniczący obrad Jan Kułak zamknął obrady XII sesji Rady Powiatu Sokólskiego o godzinie 13 50.

Protokołowała Przewodniczący obrad

Janina Wojciechowska Jan Kułak

1

10

1