ROCZNE SPRAWOZDANIE POWIATOWEGO RZECZNIKA KONSUMENTÓW W SOKÓŁCE Z DZIAŁALNOŚCI W 2006 r.

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Cecylia Waszkiewicz
ROCZNE SPRAWOZDANIE POWIATOWEGO RZECZNIKA KONSUMENTÓW W SOKÓŁCE Z DZIAŁALNOŚCI W 2006 r. Sokółka, dnia 18 stycznia 2007 r

Sokółka, dnia 18 stycznia 2007 r.

 

ROCZNE SPRAWOZDANIE

POWIATOWEGO RZECZNIKA KONSUMENTÓW W SOKÓŁCE

 Z DZIAŁALNOŚCI W 2006 r.

 

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Sokółce został powołany uchwałą Rady Powiatu Sokólskiego Nr V/14/98 z dnia 30.XII.1998 r.

 

Główne kompetencje powiatowych rzeczników konsumentów określa art. 37 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. z 2005 r., Nr 244, poz. 2080, z późn. zm.).

Należy do nich między innymi:

1) zapewnienie bezpłatnego poradnictwa konsumenckiego i informacji prawnej w zakresie ochrony interesów konsumentów,

2) składanie wniosków w sprawie stanowienia i zmiany przepisów prawa miejscowego w zakresie ochrony interesów konsumentów,

3) występowanie do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów,

4) współdziałanie z właściwymi miejscowo delegaturami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, organami Inspekcji Handlowej oraz organizacjami konsumenckimi,

5) wytaczanie powództw cywilnych na rzecz konsumentów oraz wstępowanie za ich zgodą do toczących się w ich sprawach postępowań.

 

Podstawowa działalność Rzecznika polega na świadczeniu bezpłatnego poradnictwa oraz udzielaniu informacji prawnej zgłaszającym się konsumentom, bezpośrednio w Starostwie Powiatowym w Sokółce, jak również telefonicznie, w godzinach pracy Starostwa.

Skala i zakres udzielonych porad i informacji w minionym roku nie odbiegały w sposób znaczący od stanu stwierdzonego w latach poprzednich.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Sokółce w 2006 r. udzielił porad około 30 osobom. Ich problematyka dotyczyła w szczególności interpretacji przepisów dotyczących roszczeń, jakie służą konsumentom na podstawie szczegółowych uregulowań z zakresu prawa konsumenckiego, trybu dochodzenia konkretnych praw oraz kwestii praktycznych, mogących wpłynąć na zwiększenie skuteczności działań konsumentów dochodzących przysługujących im uprawnień indywidualnie.

Przedmiotem zapytań konsumenckich były przede wszystkim kwestie związane z umowami sprzedaży konsumenckiej, umowami zawartymi poza lokalem przedsiębiorstwa (różne formy akwizycji i sprzedaży połączonej z prezentacjami, loteriami, wyjazdami sponsorowanymi), dotyczącymi wykonania usług, usługami telekomunikacyjnymi i kredytem konsumenckim.

Konsumenci zwracali się także do Rzecznika z prośbą o wyrażenie opinii o umowach, które zamierzali zawrzeć lub o ocenę możliwych skutków związanych z możliwością niewywiązania się przez nich z umów konsumenckich. Porady w tych sprawach zapewniały ochronę o charakterze prewencyjnym.

Istotne miejsce w działalności Rzecznika stanowiło udzielanie konsumentom pomocy w sporządzaniu pism kierowanych do przedsiębiorców, takich jak wezwania do usunięcia niezgodności towaru z umową, wezwania do zapłaty, wezwania do spełnienia świadczenia w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem usługi, oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Znaczenie działalności poradniczej i informacyjnej Rzecznika w powyższym zakresie miała zarówno efekt wymierny, przejawiający się znaczną liczbą spraw skutecznie załatwionych samodzielnie przez konsumentów jak i efekt dodatkowy, polegający na zwiększeniu świadomości prawnej konsumentów zwracających się o pomoc w tej formie.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Sokółce osobiście interweniował wówczas, kiedy mimo działań własnych konsumentom nie udawało się załatwić sprawy, w przypadkach skomplikowanych lub zgłaszanych przez osoby mogące mieć trudności z indywidualnym dochodzeniem roszczeń. W opisanych sytuacjach Rzecznik występował do przedsiębiorców z bezpośrednimi wezwaniami do udzielenia wyjaśnień, przedstawiał opinie i argumenty za uznaniem racji konsumentów oraz mediował nakłaniając strony do polubownego załatwiania sporów.

W 2006 r. Rzecznik zarejestrował 22 sprawy, w których konieczna była jego interwencja, w większości przypadków wiązała się z ona koniecznością kilkukrotnego występowania w danej sprawie.

Przedmiotem interwencji w 2006 r. były głównie sprawy związane z nieuwzględnianiem reklamacji z tytułu niezgodności z umową takich towarów jak telefony komórkowe, sprzęt RTV i AGD, maszyny, odzież, wprowadzanie w błąd co do rzeczywistej treści umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa oraz możliwości i zasad odstępowania od tych umów, uchylanie się przedsiębiorców od odpowiedzialności z tytułu sprzedaży komisowej, nierzetelne wykonywanie usług, wątpliwości związane z prawidłowością świadczenia usług telekomunikacyjnych oraz przeciąganie załatwiania tych spraw przez przedsiębiorców.

Uwzględniając, iż Rzecznik nie dysponuje instrumentami prawnymi pozwalającymi wpływać na przedsiębiorców w trybie nakazowym, a może jedynie przedstawiać argumentację skłaniającą do uwzględnienia racji konsumentów oraz mediować między stronami, to fakt, iż w większości spraw wystąpienia przyczyniły się do polubownego załatwienia sporów należy uznać za sukces Rzecznika.

Wśród spraw zakwalifikowanych jako zakończone negatywnie wskazać należy, iż w większości były to sprawy, w których konsumenci odstąpili od dochodzenia swoich roszczeń w związku z tym, że jedyną drogą ich dochodzenia pozostała droga sądowa. Jako powody zaniechania dalszego dochodzenia swoich roszczeń przed sądami konsumenci wskazywali niewspółmierność wartości przedmiotu sporu do wysiłków związanych z udziałem w sprawie sądowej, przewlekłość procedur, a najczęściej subiektywną niechęć do wszczynania spraw sądowych z ich udziałem. Ze wskazanych powodów Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Sokółce w 2006 r. nie wytaczał we własnym imieniu powództw cywilnych na rzecz konsumentów. W jednej ze spraw, dotyczącej sprzedaży komisowej samochodu, w której konsument wystąpił indywidualnie z powództwem cywilnym materiały zgromadzone przez Rzecznika przyczyniły się do zawarcia ugody sądowej na warunkach korzystnych dla konsumenta.

Z kolei w sprawach, w których nie udało się potwierdzić racji konsumentów, jako pozytywny należy wskazać walor edukacyjny wystąpień Rzecznika, pozwalający konsumentom wyciągnąć wnioski co do uwarunkowań prawnych ich funkcjonowania w warunkach wolnego rynku oraz konsekwencji prawnych związanych z określonymi czynnościami prawnymi, zwłaszcza z zawieranymi umowami kredytowymi.

Wartość roszczeń podnoszonych przez konsumentów wahała się w danych sprawach w przedziale od kilkudziesięciu złotych do kilkunastu tysięcy złotych (w sprawie dotyczącej sprzedaży komisowej samochodu osobowego).

 

W ramach edukacji konsumenckiej udostępniane są na bieżąco w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sokółce materiały informacyjne dotyczące pozycji prawnej konsumentów w Polsce oraz istoty podstawowych umów zawieranych przez konsumentów, przekazywane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Stowarzyszenie Konsumentów Polskich i Federację Konsumentów, w ramach współpracy z tymi podmiotami.

W ramach współdziałania z innymi organami wykonującymi zadania w zakresie ochrony praw konsumentów Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Sokółce współpracuje z Wojewódzkim Inspektoratem Inspekcji Handlowej w Białymstoku oraz Urzędem Regulacji Energetyki – Delegaturą w Lublinie.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Sokółce informował także zgłaszających się konsumentów o zadaniach i sposobie działania innych organów, których zadania polegają na ochronie praw konsumentów, takich jak Państwowa Inspekcja Handlowa i Stały Polubowny Sąd Konsumencki przy Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Białymstoku, Rzecznik Ubezpieczonych, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Arbiter Bankowy w Warszawie.

W ocenie Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Sokółce rok 2006 r. należy ocenić jako udany. Ocena ta znajduje potwierdzenie nie tylko w korzystnej statystyce udzielonych porad i podjętych interwencji, ale także w opiniach zgłaszanych przez samych konsumentów.

 

 

 

POWIATOWY RZECZNIK KONSUMENTÓW

 

mgr inż. Cecylia Waszkiewicz